Domů / Novinky / Jalapeños III.

Jalapeños III.

„Aztécko-mexické“ papričky se dají připravit na různé způsoby, a již také víme, že se zaklimatizují v každé kuchyni také na různé způsoby úpravy jídla…

Tak například oblíbená je vyuzená Jalapeño paprička, které se říká Chipotle (čti čipotle), anebo Chilpotle (což je zase aztécký, „nahuati“ výraz, znamenající „uzená chilli paprička“), a je to tedy vyuzená a vysušená paprička Jalapeño s pálivostí 3000-10000 SHU. Zelené a zlehka vyuzené se v řetězech nakládají také do slanokyselého pikantního nálevu a konzervují. Chipotle je oblíbená zejména v kuchyni domácích v tomatové omáčce „Adobo“ (tu u nás koupíte už hotovou v plechovce s naloženými Chipotle, další složení je vinný ocet, slunečnicový olej, cukr, sůl, paprika a koření) a v kuchyni Tex-Mex.

 jala

Krevety na česnekovém oleji s chile Chipotle (Camarones al Mojo de Ajo)

Suroviny:

 • 24 nebo více velkých loupaných nepředvařených krevet (za dobrou cenu nakoupíte na vietnamských tržnicích, např. v Praze v libušské Sapě, kde 0,75 kg syrových loupaných krevet pořídíte již za 150 Kč)
 • 2 naložené Chipotle v Adobo omáčce
 • 2 palice česneku
 • 2 limetky nakrájené na měsíčky
 • Svazek čerstvého koriandru
 • Šťáva z jedné limetky
 • 1 šálek olivového oleje
 • Šťáva z jedné limetky
 • Sůl

Příprava:

 1. Oloupaný a na tenké plátky nakrájený česnek dáme do rendlíku s olejem a zahříváme nad mírným plamenem asi 30 minut. Čím déle, tím bude olej lepší. Nesmažit! – česnek by zhořkl. Po 30 minutách přidáme limetkovou šťávu a zahříváme dalších asi 5 minut, než se šťáva z oleje vypaří. Přidáme Chipotle posekané na jemno (nebo je již máme v Adobo omáčce) a sůl podle chuti. Odstavíme z plamene.
 2. Očistíme krevety, omyjeme a necháme je okapat. Na nepřilnavé pánvi rozehřejeme 1 a ½ lžíce česnekového oleje, vložíme krevety a smažíme krátce po obou stranách 3-4 minuty. Poté přidáme půlku posekaného koriandru.
 3. Podáváme s limetkou, teplými tortillami nebo bagetou, pokapanou česnekovým olejem.

Zmíněná Tex-Mex je složenina slov Texan a Mexican a je to kuchyně, kterou tvoří jídla americké a mexické kuchyně. Populární je na jihozápadě Spojených států, především pak v jižním Texasu. Tex-Mex je však velmi odlišná od jihozápadních států, jako je Arizona, Colorado, Nové Mexico nebo Utah, kde preferují novomexickou kuchyni. Tex-Mex si zakládá především na koření (i Jalapeños se u nás prodávají sušené a nakrájené na kolečka nebo drcené), na fazolích, kukuřici, hovězím a vepřovém masu, na taveném sýru a nezbytných tortillách. Typický Tex-Mex pokrm a oficiální pokrm Texasu je pak Chili con carne (španělský výraz pro chilli s masem, vyrábí se z hovězího nebo jehněčího masa, chilli papriček, dále podle teritoria z cibule, fazolí, piva, rajčat, dokonce skořice nebo hnědého cukru). Chili sin carne je pak verze pro vegetariány.