Domů / Novinky / Japonsko zaplatí rodinám 1 milion jenů za dítě, aby se odstěhovali z Tokia

Japonsko zaplatí rodinám 1 milion jenů za dítě, aby se odstěhovali z Tokia

Japonská vláda nabízí rodinám jeden milion jenů (7 536 dolarů) na dítě , pokud se rozhodnou opustit Tokio ve snaze řešit vylidňování venkova. Japonsko má 126 milionů obyvatel. Samotné Tokio má téměř 14 milionů obyvatel a metropolitní oblast Velkého Tokia má téměř třetinu veškeré populace země s 37 miliony obyvatel.

Tento krok vlády přichází v době, kdy se pokouší rozptýlit obyvatelstvo Tokia, aby zlepšila klesající porodnost a diverzifikovalo se stárnoucí obyvatelstvo ve více venkovských oblastech.

Již existuje pobídka pro rodiny s dětmi, aby opustily Tokio – 300 000 jenů (2 259 USD) na dítě . Tento program začal v roce 2019 a byl k dispozici pro rodiny žijící v oblasti Velkého Tokia po dobu pěti let, které se rozhodly přestěhovat.

Zvýšení pobídky je pokusem úředníků povzbudit více obyvatel Tokia, aby opustili město a začali nový život v oblastech považovaných za „nemoderní“, které byly zasaženy stárnutím, zmenšováním populace a migrací mladších generací do velkých měst, jako je Tokio, Jokohama a Ósaka. Tato rychlá depopulace zanechala většinu venkovských komunit mimo Tokio a další velká města s prázdnými domy a klesajícími daňovými příjmy .

Rodiny musí žít ve svých nových domovech pět let a musí zůstat zaměstnané

Platba ve výši jednoho milionu jenů bude k dispozici rodinám žijícím v Tokiu a 23 „základních“ odděleních v oblasti Velkého Tokia. Aby rodiny získaly výhody, musí se přestěhovat mimo metropoli do určených „znevýhodněných místních oblastí“. Rodiny by také mohly získat peníze, pokud se přestěhují do oblastí v rámci hranic velkých měst, kde také dochází k poklesu populace.

Přibližně 1 300 obcí v Japonsku – zhruba 80 procent z celkového počtu – se přihlásilo do programu v naději, že mohou získat nové rodiny, jejichž postoje k městskému životu se v posledních několika letech výrazně změnily v důsledku rychle klesající kvality života a zvyšující se životní náklady. Polovina peněz bude pocházet z těchto místních obcí, zatímco druhá polovina bude pocházet od národní vlády.

Rodiny, které přijmou vládní nabídku, musí žít ve své nové obci po dobu nejméně pěti let a alespoň jeden člen domácnosti musí být zaměstnán nebo plánovat otevření nového podniku v oblasti. Každý, kdo poruší podmínky ujednání, bude požádán o vrácení peněz.

Rodiny mohou pokračovat v práci na dálku na svých současných pracovních místech. Těm, kteří potřebují ze svých pozic odejít, bude poskytnuta podpora při hledání nového zaměstnání v místním malém či středním podniku nebo při zahájení nového podnikání v dané oblasti.

Rodiny se dvěma dětmi by mohly dostat bonus ve výši jednoho milionu jenů – nebo by mohly získat celkem tři miliony (22 625 dolarů), pokud přijmou vládní nabídku. Měli by také nárok přihlásit se k větší finanční podpoře, pokud by se rozhodli podnikat v oblasti, ve které chtějí žít, mohli by žádat o ještě více dotací. Započtením dodatečné finanční pomoci by rodina se dvěma dětmi mohla získat až pět milionů jenů (37 723 dolarů).

Program pobídky rodin, aby se odstěhovaly z oblasti Velkého Tokia, probíhá od roku 2019. Ten rok nabídku vlády využilo pouze 71 rodin. Další rok se přihlásilo 290 rodin. Ale v roce 2021 se počet rodin, které souhlasily s odstěhováním z Tokia v rámci programu, zvýšil na 1 184.

Vláda doufá, že dodatečná podpora přesvědčí dalších 10 000 rodin, aby se do roku 2027 odstěhovaly z Tokia.

Zdroj:https://www.naturalnews.com/2023-01-05-japan-to-pay-families-move-out-tokyo.html

Foto: Pixabay.com