Domů / PR / Kdy nasadit dítěti první boty? Nejprve jej nechte rozchodit

Kdy nasadit dítěti první boty? Nejprve jej nechte rozchodit

Řada rodičů si láme hlavu nad tím, kdy přijde vhodný čas na pořízení prvních bot. Pokud si také nevíte rady, v tomto článku vám pomůžeme.

Barefoot capáčky patří mezi častou volbu většiny rodičů. Jedná se totiž o kvalitní obuv, kterou můžete vašemu dítěti nazout už v brzkém věku. Je ale dobré obout vaše dítě do prvních bot hned, jak je to možné?

Kdy nasadit první boty?

Odpověď zní „ne“. Pokud vašemu dítěti nazujete botičky příliš brzy, nezpůsobíte mu tím sice zdravotní potíže, ale zbytečně zatížíte vaši peněženku. Například nechodícím dětem v kočárku opravdu boty kupovat nemusíte. Stačí kvalitní ponožky nebo oblečení, které miminko ochrání před prochladnutím.

Jakékoliv boty jsou na překážku i v případě, že dítě začne lézt po čtyřech nebo chodí kolem nábytku. Jestliže dítěti v této chvíli nazujete botičky, omezíte tak práci některých svalů. Bez práce svalů se pak nevytvoří nožní klenba a nezpevní ani samotná noha. Na první boty tedy raději počkejte až do chvíle, kdy začne vaše dítě chodit po svých.

První boty až po dvou měsících

Během prvních krůčků je ale lepší nechat dítě chodit naboso. Dětská nožka tak bude moct číst a zkoumat terén a učit se adekvátní reakci. I tenká ponožka tak může změnit vnímání z plosky nohy. Pokud ale máte doma studenou podlahu, řešením mohou být ponožky s protiskluzem, případně capáčky babice. Capáčky totiž poskytnou dostatečnou ochranu i pohodlí pro vaše dítě, a zároveň ho nebudou omezovat v pohybu ani učení prvních krůčků. Taktéž zabrání prochladnutí, což oceníte nejen u chladných podlah.

Jestliže to budou podmínky umožňovat, první botičky odložte na později. První opravdové boty je dobré pořídit až po 2 – 3 měsících samostatné chůze v prostoru. Při výběru nezapomínejte na kvalitní materiál, dostatečnou pevnost ale také měkkost. Botičky by měly mít také nadměrek 1 – 1,5 cm. Důležité ovšem je, jak se v botách bude chodit vašemu dítěti. Zmiňovaný nadměrek tedy berte jako orientační.