Lanýž (latinské pojmenování tuber) je velmi vzácným druhem houby. Nález takové to houby je nejčastěji pod korunami některého z listnatých stromů, zpravidla v blízkosti kořenů. Ač svým tvarem lanýž vypadá velice nevzhledně, tak svým jádrem dokáže velmi překvapit. Již od dob Sumerů jsou lanýže považovány za skvost a nejvytříbenější lahůdku jaká na světě existuje. I v dnešních dobách jsou brány pokladem gastronomických zážitků a nabírají na trendu a originalitě. Již dlouhá desetiletí, se lidské pokolení snaží odhalit původ lanýžů a přijít na jejich kouzlo. Přesto se to zatím nepodařilo, a i když se pěstování lanýžů je zčásti zkultivováno, ty nejlepší kousky rostou pouze a jen v přírodě bez zásahu lidské ruky.
Pokud si někdy budete chtít dopřát nejdražší houbu na světě, měli by jste znát pár pravidel a zásad jejich používání v kuchyni. Hlavním bodem je, že lanýže nikdy nevaříme ani nijak tepelně neupravujeme. Také se nehodí lanýže míchat dohromady s některými velmi výraznými sýry. Pokud se rozhodnete použít olej, musí to být jen extra virgin olivový olej a k tomu sůl. Posledním pravidlem je zákaz používání lanýžů na grilovaná masa a ryby.
Lanýže jsou též považovány jako mocné afrodisiakum, neboť obsahují mocné síly té nejčistější životodárné esence z kořenů stromů. Pokud se rozhodnete jít hledat lanýže, bude to pořádná fuška s velkou dávkou trpělivosti a štěstí. Nehledě na to, že u nás je sběr lanýžů zakázán a případná pokuta vás může vyjít až na deset tisíc korun. Pokud máte velmi dobrý čich, můžete zkusit lanýže vyhledat sami, neboť mají velmi líbeznou vůni. Další nápověda, která prozradí výskyt lanýžů, jsou praskliny v půdě nebo roj mušek těsně nad zemí. Dobré je si všímat okolní plochy jelikož lanýž vydává zvláštní herbicid, jenž zabíjí většinu okolní vegetace. Pokud vás ani toto neodradilo a chcete se vášnivě vydat za hledáním lanýžů, můžete k tomu vycvičit psa nebo vepře.
Lanýž se dělí na tři základní typy – černý letní, černý zimní a bílý. V roce 2007 se našel největší lanýž, který vážil neskutečných 1,5 kilogramů, v aukci se pak vydražil za neskutečných 6 milionů korun. Největším nalezištěm lanýžů, je Itálie, odkaď pochází většina těchto pochoutek.