Domů / Novinky / Mistr boje Bruce Lee 2.díl

Mistr boje Bruce Lee 2.díl

V předchozím díle jsme si povídali o narození a rozvoji bojového mistra Bruce Lee. Dnes se podíváme na jeho úspěchy a předčasný odchod tohoto šampióna.

Cesta do Hollywoodu na sebe nenechala dlouho čekat. Na začátku srpna roku 1964 se Bruce Lee účastnil mezinárodního turnaje v karate na Long Beach a svými uděry pěstí ze vzdálenosti jednoho palce kdy povalil protivníka na zem, si získal celé publikum. K jeho štěstí celou sportovní show sledoval kadeřník filmových hvězd Jay Sebring, který následně domluvil schůzku s filmovým producentem Williamem Dozierem. Producent byl nadšen Leeovým vystupování a nabídl mu roli Kata v chystaném televizním seriálu „Zelený sršeň“. Bruce na nabídku kývl a dostal zálohu ve výši $1800. Další životní změna na sebe nenechala dlouho čekat a v roce 1965 se narodil jeho syn Brandon Lee, krátce po narození syna, však přišla smutná zpráva o smrti jeho otce Lee Hoi Chuen. V celé změti těchto událostí se rozhodl Bruce Lee pro kariéru herce namísto rozšiřování škol bojových umění. Hlavní důvod, podle kterého se tak rozhodoval, byl ten, že nechtěl ztratit kontrolu nad výukou a vášeň proměnit pouze na zdroj obživy.

Všechnu svou energii přesunul na natáčení seriálu Zelený sršeň, a přestože byla série neúspěšná, svými skvělými bojovými scénami se stal pro diváky hvězdou. Nižší plat a příjem zapříčinil vznik třetí školy Jun Fan Gung Fu Institutu. Kromě nové školy, začal nabízet i soukromé lekce hereckým hvězdám. V roce 1969 se mu narodila dcera Shannon Emery Lee a nedlouho po této radostné novině se Bruce Lee objevil v celovečerním filmu Marlowe v roli Winslowa Wonga. Při jedné scéně si poranil záda a následně musel být upoután na lůžku na půl roku. Toto období klidu bylo pro Bruce Leeho plné myšlenek a úvah.

bruce_lee_

V té době napsal scénář k jednomu ze svých filmů, které zprvu Warner Brothers přijalo, ale později natáčení zrušilo. Nedlouho poté mu osud uštědřil další ránu, když si přijalo jeho nápad na seriál z prostředí divokého západu, kterým putuje mnich, jenže roli namísto Brucovi připsali Davidu Carradiemu. Zklamán osudem a lidmi svojí pozornost přesunul směrem k druhému domovo Hong Kongu.

V tomto období zažil zlatý věk své práce. Prvním překvapením pro něho bylo, že ho cizí lidé oslovovali na ulici jménem hrdiny ze seriálu Zelený sršeň. Také neunikal pozornosti médií a místních filmových producentů. Nyní začal točit v Hong Kongu a první film který natočil se jmenoval Fist of Fury s Raymondem Chowem. Navzdory zhoršeným podmínkám se tento film stal trhákem. Díky statusu hvězdy mohl ovlivňovat scénář a dokonce režíroval i jeden film Cestu draka. V roce 1972 začal natáčet Game of Death a témž roce ho kontaktovali ze studia Warner Brothers, aby s nim podepsal smlouvu na první americko-hongkongský film. Přestože během natáčení nastalo plno problému, hlavně díky jazykové bariéře, stal se Enter the Dragon absolutním trhákem.

Pro všechny fanoušky bojových filmu a Bruce Leeho nastal šok. Neboť se Bruce nedožil své premiéry filmu 20. Července 1973. Upadl do kómatu a následně na to zemřel. Hlavní příčinou smrti byl určen masivní otok mozku, který zapříčinil smrt. Následný smutek ze smrti jednoho z největších bojovníku zasáhl celý svět. Plno hereckých kolegů a mistrů bojových umění ocenilo jeho práci propagátora bojových sportů a navždy tak zůstane zapsán v síni slávy bojových sportů.