Dnešní doba si prostě žádá, abychom byli vždy ve spojení se svou rodinou, kdybychom se o ní museli alespoň na dálku postarat, se svou prací, pokud by bylo potřeba na dálku něco zařídit, nebo se svými přáteli, pokud by bylo potřeba alespoň na dálku prohodit pár slov. Co však máme dělat, dostaneme-li se do míst, kde žádný mobilní signál nenajdeme a kde nám ani telefon nikdo neposkytne?
Řešení opět vítězoslavně přináší moderní technologie, její jméno je GoTenna. Její vynález odstartovaly ničivé bouře, které se prohnaly přes Spojené státy a které vyřadily z provozu velkou spoustu vysílačů mobilního signálu. Tyto výpad způsobili velké těžkosti téměř všem záchranným složkám, ale také obyčejným lidem, kteří se díky nepřístupnosti mobilních signálů nemohli dovolat pomoci.
Po této události si několik mladých vývojářů sedlo a řekli si, že vytvoří způsob jak propojit mobilní telefony, aniž by k tomu bylo zapotřebí mobilního signálu. Vymysleli přelomovou věc, kterou nazvali GoTenna. V podstatě se jedná o sadu antén, ke kterým se mobilní telefon připojí prostřednictvím Bluetooth. Dále využívají krátké vlny v pásmu 151-54 MHz. Tento systém je tak účinný, že dokáže mobily propojit i vy rozsahu 50 mil, v přepočtu tedy 80ti kilometrů.
Tento vynález je už jen z hlediska svého účelu především do nepřístupných oblastí s nejrůznějšími podmínkami. Proto je zařízení voděodolné, dále pak také vydrží pády z výška a zabraňuje vnikání nejrůznějších cizích částeček. Zařízení můžete nosit na těle, nebo si ho připnout na baťoh. Pro ty z vás, kteří si říkají, jak velké toto zařízení asi je máme pozitivní zprávy. GoTenna váží 57 gramů a svými rozměry je o dost menší než samotný mobil. Dala by se spíše přirovnat k delšími USB nosiči. Celá anténa se dá ještě navíc teleskopicky prodloužit a nabíjí se prostřednictvím microUSB. V provozu bez nabíjení pak vydrží okolo 30 hodin plného chodu.
Celé zařízení vás momentálně vyjde na 150 amerických dolarů. Háček je ovšem v tom, že se zatím prodává jen v předprodeji. Až se dostane na pulty obchodů, bude její cena dvojnásobná. Její tvůrci zatím čekají na udělení patentu a povolení provozu od amerického FCC úřadu.