Domů / Novinky / Nejstarší suchozemský tvor na světě oslavil 190. narozeniny

Nejstarší suchozemský tvor na světě oslavil 190. narozeniny

Nejstarším žijícím suchozemským tvorem na světě je želva, která nedávno oslavila své 190. narozeniny. Jmenuje se Jonathan a narodil se na počátku 19. století. Posledních 140 let žije na ostrově Svatá Helena, který s nachází uprostřed Atlantského oceánu. Když želva dorazila na ostrov, byl jí změřen krunýř a podle něho se odhadlo, že je želvě minimálně 50 let. Jelikož jde o odhad, želva může být ve skutečnosti ještě starší než se uvádí. Na Svaté Heleně se o želvu staral několik desítek let veterinář Joe Hollins a stará se o ní dodnes.

Jonathan (vlevo) s další obří želvou (1886)

Významný člen komunity na Svaté Heleně

„Když si myslíte, že pokud se vylíhl v roce 1832 – v gruzínské éře – můj bože, změny ve světě.“

„Světové války, vzestup a pád Britského impéria, mnoho guvernérů, králů a královen, které pominulo, to je zcela mimořádné. A právě tady byl a užíval si.

„Vlastně si myslím, že je báječný.“ Je to skvělé zvíře. A jaké větší privilegium je pro veterináře než starat se o nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě?

„Chci říct, jak často se to stane – abych se mohl starat o toto nádherné zvíře?“

Jako velmi milovaný člen své ostrovní komunity a nejstálejší obyvatel uspořádali místní želvě štěstí na třídenní narozeninovou oslavu, kde si po celou dobu mohl pochutnat na své oblíbené zelenině.“

Na počest Jonathana byla uspořádána oslava a výstava

Od 2. prosince byla na ostrově vystavena řada plakátů oslavujících Jonathanův život. Lidé mají možnost navštívit Plantation House, pozemek, kde Jonathan bydlí. Součástí výstavy jsou nejen obrázky s Jonathanem, ale také vzkazy od lidí, kteří ho v průběhu let navštívili. Oslava byla zakončena velkým narozeninovým dortem, který byl složený jen ze zdravých věcí. Na památku této příležitosti byla vydána speciální známka, kterou si lidé mohli koupit.

Foto: St Helena Tourism