Domů / Novinky / Největší letecké cvičení NATO je za dveřmi a lidé se obávají vypuknutí války

Největší letecké cvičení NATO je za dveřmi a lidé se obávají vypuknutí války

Členové NATO se koncem tohoto měsíce připravují na rozsáhlé letecké cvičení nad německým vzdušným prostorem. Kombinované vojenské cvičení se bude konat mezi 12. a 23. červnem 2023 a zúčastní se na něm asi 10 000 účastníků a 250 letadel z 25 různých zemí. Cvičení s názvem Air Defender 23 je zamýšleno jako ukázka síly a solidarity k simulaci toho, co by se stalo, kdyby byl někdy napaden jeden člen NATO.

Největší letecké cvičení NATO

USA vysílají přibližně 2 000 pracovníků z Air National Guard a asi 100 letadel, aby se zapojili do výcvikových cvičení naplánovaných od 12. do 23. června. Německé vzdušné velení určilo tři zóny vzdušného cvičení pro každodenní použití v trvání dvou až čtyř hodin. Kvůli zajištění bezpečnosti však bude civilním leteckým společnostem zakázáno používat vzdušný prostor během těchto období, což by mohlo způsobit narušení letů cestujících po celé Evropě.

„Toto cvičení by bylo působivé pro každého, kdo se dívá, a nikoho nenutíme, aby to sledoval,“ řekla novinářům v Berlíně velvyslankyně Spojených států v Německu Amy Gutmannová.

„Nade vší pochybnost demonstruje hbitost a rychlost našich spojeneckých sil v NATO jako první zasahující,“ dodala. „Byl bych docela překvapen, kdyby si kterýkoli světový vůdce nevšiml toho, co to ukazuje, pokud jde o ducha této aliance, což znamená sílu této aliance,“ řekl Gutmann.

Zatímco cvičení bylo plánováno léta, ruská invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku otřásla členy NATO a snahy o rozšíření a posílení vojenské aliance vzrostly. Cvičení se zúčastní také Švédsko aspirující na vstup do NATO a Japonsko.

„Ukazujeme, že území NATO je naše červená čára, že jsme připraveni bránit každý centimetr tohoto území,“ řekl generálporučík Ingo Gerhartz z německého letectva, které cvičení koordinovalo. „Ale nebudeme například provádět žádné lety do Kaliningradu.“ Takže to má být obranné cvičení“

Kaliningrad je ruská exkláva mezi Polskem a Litvou na pobřeží Baltského moře. Ředitel americké letecké národní gardy, generálporučík Michael A Loh, řekl, že cvičení jde nad rámec odstrašování. „Je to o připravenosti našich sil. Jde o koordinaci nejen v rámci NATO, ale i s našimi dalšími spojenci a partnery mimo NATO,“ řekl.

Podle Loha poskytuje nadcházející cvičení vynikající šanci pro mladší americké letce, kteří slouží převážně na Blízkém východě, navázat spojení s evropskými spojenci a připravit se na různé vojenské situace. „Takže jde o stanovení toho, co to znamená jít proti velmoci ve velmocenské soutěži,“ řekl.

Bude z toho válka?

Mnoho lidí se obává, že bude cvičení využito k zahájení útoku na Rusko. Podle některých specialistů je červen pro vypuknutí války nejideálnější, protože jsou nejdelší dny v roce a terén už není tak bahnitý, takže jím může projet i těžká technika. Pro běžné smrtelníky je však jen ve hvězdách, jestli dojde skutečně k útoku nebo jestli půjde jen o „obranné“ cvičení.

Zdroje:
https://interestingengineering.com/innovation/250-nato-aircraft-germany-june
https://apnews.com/article/nato-russia-air-defense-exercise-germany-822472b13f7dd1b68bf5848ac0334a91

Foto:
Pixabay.com