Domů / PR / Největší nevýhody fotovoltaické elektrárny

Největší nevýhody fotovoltaické elektrárny

V současné době stále více z nás zvažuje možnost nechat si na vlastní střeše postavit sluneční elektrárnu. Kdy je to dobrý nápad a kdy se vám to nemusí úplně vyplatit?

Elektřina ze slunce, po celý rok

I přes to, že nežijeme v klimatickém pásmu, které by nabízelo tolik slunečných dnů jako jih Evropy, se stále sluneční energie dá využívat pro výrobu elektřiny po celý rok. Fotovoltaická elektrárna tak bude neúnavně vyrábět energii pro celou vaši domácnost od dne instalace až po snížení její životnosti v době za několik dekád. Fotovoltaika je zcela ekologický zdroj energie pro celou vaši domácnost. Nic se nespaluje, využíváte pouze přirozeného slunečního svitu.

Pozor ale na to, zda je FVE pro vás vhodná

FVE, tedy fotovoltaická elektrárna, ale není tím nejlepším řešením pro všechny domy v naší republice. Například pokud žijete v samé blízkosti lesa nebo vzrostlých stromů, investice by se vám nevrátila do pěti let, ale mnohem později. Zkrátka a dobře – pokud víte, že je vaše střecha po velkou část dne zastíněna jinými domy, komíny a stromy, nebude pro vás tato výroba energie rentabilní. Pozor si dejte i na to, zda nejsou v okolí vašeho domu stromy, které kritické zákrytové výšky dosáhnou v nejbližších letech.

Bude potřeba baterie?

Většinou se v rámci vlastní sluneční elektrárny pořizují také baterie, které dokáží pracovat s nachytanou energií a používat ji po zbytek dne. Přeci jen existuje rozdíl mezi časem, kdy se elektřina vyrábí, a kdy ji nejvíce potřebujeme. Nejvíce se spotřebuje ráno a večer, elektrárna ale nejvíce vyrábí přes den. Je tedy potřeba počítat s investicí do soustavy baterií. Při jejich instalaci se stáváte nezávislí na cenách a nepravidelné dodávce elektřiny ze sítě.

Výroba elektřiny ze slunce je nyní jedinou možností, jak se naprosto vyhnout zvyšujícím se cenám energií. Využijete toho i pro svůj dům?