Domů / Novinky / Německo odstavilo své poslední tři zbývající jaderné elektrárny

Německo odstavilo své poslední tři zbývající jaderné elektrárny

Podle zprávy agentury Reuters Německo do soboty odstaví své poslední tři jaderné elektrárny. Jaderné reaktory Isar II, Emsland a Neckarwestheim II natrvalo zastaví provoz, protože země do roku 2035 směřuje k plně obnovitelnému plánu výroby elektřiny. Německo již mělo ambiciózní plány definitivně skončit s jadernou energetikou po japonské katastrofě ve Fukušimě v roce 2011, ale ruská invaze na Ukrajinu přiměla Německo zastavit dovoz ruských fosilních paliv a obnovit zájem o tento typ energie.

Největší ekonomická hloupost?

Plány na odstavení jaderné elektrárny byly navrhovány od 70. let, kdy koaliční vláda včetně Zelených zavedla zákon, který by vedl k vyřazení všech reaktorů zhruba do roku 2021. Ne všichni ale s novým rozhodnutím souhlasí. Arnold Vaatz, bývalý zákonodárce za Křesťanské demokraty (CDU) Angely Merkelové, měl pro tento krok několik ostrých slov.

„Nazval jsem to největší ekonomickou hloupostí strany od roku 1949 (byla poprvé ve vládě) a toho se držím,“ řekl agentuře Reuters Vaatz, jeden z pouhých pěti konzervativních zákonodárců, kteří byli proti návrhu zákona o odchodu .

Byl to ale nerozumný krok? Nezdá se, že by země potřebovala zdroj energie jako loni, jaderná energie tvořila pouhých 6 procent německé výroby energie ve srovnání s neuvěřitelnými 44 procenty z obnovitelných zdrojů.

Většina Němců si přeje, aby jaderné elektrárny fungovaly dále

Průzkum institutu Forsa přesto ukázal, že dvě třetiny Němců stále upřednostňují prodloužení životnosti reaktorů.

„Myslím, že je to do značné míry živeno obavou, že situace s dodávkami prostě není bezpečná,“ řekl agentuře Reuters analytik Forsa Peter Matuschek .

Zastánci jaderné energetiky dále tvrdí, že Německo se bude muset nakonec vrátit k jádru, pokud chce do roku 2045 postupně vyřadit fosilní paliva.

„Postupným vyřazováním jaderné energie se Německo zavazuje k uhlí a plynu, protože ne vždy fouká dostatek větru nebo nesvítí slunce,“ řekl Rainer Klute, šéf pronukleárního neziskového sdružení Nuklearia.

Prozatím je hlavním problémem řešení veškerého jaderného odpadu.

„Před námi je ještě minimálně dalších 60 let, které budeme potřebovat k demontáži a dlouhodobému bezpečnému uložení zbytků,“ řekl agentuře Reuters Wolfram Koenig, šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost nakládání s jaderným odpadem

Zdroje:
reuters.com/world/europe/atomic-angst-over-germany-closes-last-nuclear-plants-2023-04-14/
interestingengineering.com/innovation/germany-shuts-down-last-nuclear-plants

Foto: Pixabay.com

.