Domů / PR / Nevíte si rady s náhradním plněním?

Nevíte si rady s náhradním plněním?

Existuje velké množství lidí, kteří neměli tolik štěstí a mají zdravotní postižení. Někteří se s ním narodí, jiné potká například úraz nebo zákeřná nemoc. Ať už je důvodem postižení cokoliv, i přes svůj handicap v sobě najde mnoho lidí chuť a odvahu pracovat. Je obdivuhodné, že i znevýhodnění lidé přispívají tím, že se podílí na práci v různých firmách nebo jako OSVČ. Pomáhá jim i novela zákona, která platí od začátku roku 2012. Týká se všech firem, které mají více než 25 osob.

Jaká je vaše povinnost?

Zákon o zaměstnanosti požaduje po firmách, aby se podílely na zaměstnanosti OZP. Máte celkem 3 možnosti, jak to učinit. První možností je zaměstnat OZP a to v minimálním podílu 4% zaměstnanců. Další možností je odvedení finančního plnění formou odvodu do státního rozpočtu. Nabízí se i další možnost a tou je forma náhradního plnění, během které budete odebírat služby nebo výrobky od těch zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 50% OZP nebo od OSVČ, které jsou OZP. Rovněž těmto subjektům můžete zadávat zakázky pro odběr náhradního plnění. Ne každý se v problematice náhradního plnění vyzná a naštěstí je tu pomoc, kterou najdete na https://www.szzp.cz/.

Nechte si pomoci

S náhradním plněním vám nejlépe pomůže Svaz zaměstnavatelů zdravotně postižených, který sdružuje právnické i fyzické subjekty, které vytváří pracovní místa pro OZP. Přímo na webu SZZP.cz naleznete možnosti, jak si zajistit odběr výrobků a služeb v režimu náhradního plnění. Předběžně si na webu můžete vybrat služby, o které byste měli zájem. Jestliže netušíte, jaký je váš povinný podíl OZP a jaká je částka, za kterou byste měli odebírat služby/výrobky v režimu náhradního plnění, využijte kalkulačku, která vám to pomůže spočítat. Pokud budete mít stále nějaké nejasnosti, na webu naleznete kontaktní číslo, na kterém vám adekvátně poradí.