Mít samotnou myšlenku k podnikání nestačí. Je potřeba si uvědomit jednotlivé kroky jak začít, co realizovat a jak dosáhneme zisku. I tyto kroky jsou jen kapkou v moři otázek na, které je potřeba znát odpověď. Dnes se podíváme na kroky, které nesmíte zanedbat.
Ať již máte v plánu rozjet podnikání na plno a bude to váš hlavní příjem nebo to mít jako vedlejší přivýdělek k zaměstnání je potřeba mít podnikatelský plán kde bude vše podrobně a detaile sepsáno. S první myšlenkou podnikání nebo nápadem jak si zařídit svůj byznys přijde aspoň jednou za život každý. O to více je člověk zapálený do věci o, které si myslí, že je jedinečná a unikátní. To sice může být pravda, ale podnikání není růžová vyhlídka. Podnikání skýtá mnoho překážek. Je potřeba předem si vše důkladně promyslet. Vymezit oblast podnikání, stanovit finance na jednotlivé sekce, vyhledat výrobu, marketing, koncového zákazníka a mnohem více. Na to nám slouží podnikatelský plán.
Důležité je i vymezení podnikatelské činnosti. Většina podnikatelů funguje na provozování činnosti podle živnostenského zákona. To ovšem není jediný možný způsob soukromé výdělečné činnosti. Umělci staví své živobytí podle autorského zákona, zemědělci zase podle zákona o zemědělství a spousta dalších vymezení podle obchodního a občanského práva.
Pro některé činnosti nepotřebujete téměř žádné povolení, některé to naopak vyžadují jako například Česká národní banka, Ministerstvo zdravotnictví apod.
Další povinnosti podnikatele jsou často přehlíženy z pohledu obyčejného zaměstnance. Pokud jste byl zaměstnanec a rozhodl jste se začít sám podnikat, připadne na vás povinnost si ze zákona platit sám zdravotní a sociální pojištění. Prvním krokem, který tak musíte učinit, je ohlásit změnu pojišťovně ve které jste hlášen. Také vás čeká přinejmenším jednou za rok komunikace s daňovou správou v podobě podávání přiznání k různým typům daní, které je povinen odvádět.