V prosinci se máme na co těšit a to především nadšenci do astronomie, ale i případní romantici. Celý měsíc a i přelom nového roku je velmi bohatý na astronomické úkazy. Na obloze se totiž hlásí o slovo část Mléčné dráhy, která je aktivní především v zimě a v její blízkosti dominují Plejády, Hyády a Velká mlhovina v Orionu M42. Svou sílu nám ukazuje býk, toho snadno nalezneme podle drobného uskupení hvězd a vytváří dojem scvrklého Velkého vozu. Zatímco Plejády jsou symbolem pro srdce Býka, Hyády značí jeho hlavu. Pro oko je pak nejjasnější hvězda souhvězdí a tou je Aldebaran. Hyády poznáte jako truhlici hvězd v uskupení. Podle mytologie je Býk vyobrazen jen do poloviny těla a kouká se směrem dolů na souhvězdí Orion, rohy mu pak míří směrem k Blížencům.
Plejády jsou častým objektem pozorování noční oblohy hlavně v zimě. Díky nim poznáme příchod podzimu. Nachází se 380 světelných let daleko a jejich rozložení je veliké 20 světelných let. Pouhým okem můžeme vidět jen zlomek hvězd (6 až 10), ale ve skutečnosti množství této nebeské krásy je něco přes tisíc. Další zajímavostí je, že nejasnější Alcyone svítí o 795 krát víc než naše Slunce.
V prosinci se můžeme těšit i na další kosmická tělesa jako jsou komety. Na přelomu listopadu a prosince by měla být jasná kometa C/2012 S1 ISON. Tu bylo možné sledovat již pouhým dalekohledem již v průběhu října na ranní obloze. Na konci měsíce listopadu by měla zmizet z denní oblohy, a pokud přežije průlet kolem Sluncem, bude od začátku prosince možné jí sledovat na ranní i večerní obloze. Důležité je si ale uvědomit, že vývoj jasnosti komet je sázkou do loterie a nikdy se nedá přesně s jistotou určit, proto nám nezbývá než doufat, že nás mile překvapí svou jasnou svítivostí. Na obloze, bychom ji měli rozeznat jako výraznou vlasatici