Ochuzený uran byl používán během velkých konfliktů v posledních desetiletích, včetně dvou válek v Zálivu. Je šokující, že jen ve druhé válce v Zálivu bylo použito asi 1 000 až 2 000 tun – tento konflikt přitom trval jen asi tři týdny. Ochuzený uran představuje riziko pro vojáky i místní civilní obyvatelstvo. Když munice vyrobená z ochuzeného uranu zasáhne cíl, uran se změní na prach, který vdechnou lidé poblíž místa výbuchu. Vítr pak odnáší prach do okolních oblastí a znečišťuje místní vodu a zemědělskou půdu.
I ochuzený uran je stáe extrémně nebezpečný
Kousky starého pancíře a munice také představují hrozbu, zejména pro místní děti, které si hrály s tanky a další vojenskou techniku vyrobenou z ochuzeného uranu, uvedla Alabamská univerzita v Birminghamu .
Ochuzený uran zbylý z válek v Zálivu by měl být důvodem k obavám. Ve studii publikované v International Journal of Environmental Research and Public Health Dr. Wayne Briner vysvětlil, že zatímco ochuzený uran je méně radioaktivní než přírodní uran, stále si zachovává veškerou chemickou toxicitu spojenou s původním prvkem.
Bohužel pro epidemiology bylo obtížné určit, zda existuje jasná souvislost mezi expozicí ochuzenému uranu a zdravotními následky u místní populace. Výzkumníci nejsou vždy schopni rozmotat možné matoucí proměnné, aby určili skutečný účinek ochuzeného uranu na zdraví komunity.
V jednom článku publikovaném v Journal of Environmental Radioactivity výzkumníci analyzovali existující údaje o ochuzeném uranu na Blízkém východě, ale nedokázali určit, zda různá množství ochuzeného uranu souvisí se zdravím místních komunit. To platí i pro další studie. Někteří výzkumníci, kteří studovali existující údaje o ochuzeném uranu nasazeném na Balkáně, dospěli k závěru, že neexistuje dostatek důkazů, které by prokázaly souvislost mezi materiálem a místním zdravím.
Jak již bylo řečeno, stále existuje velká možnost, že ochuzený uran bude mít negativní důsledky na civilisty. Ochuzený uran je totiž karcinogenní. Podle Národního centra biotechnologických informací existují důkazy, které naznačují, že může mít vliv také na hormony.
Přestože je výzkumný proces obtížný, výzkumníci stále pracují na tom, aby zjistili, zda existuje souvislost mezi ochuzeným uranem a zdravím komunity v blízkosti konfliktních zón.
Nárůst rakoviny a vrozených vad
Výzkumník z kanadské univerzity v Dubaji Souad Al-Azzawi ve vědecké práci publikované Research Gate citoval studie ukazující, že případy dětské leukémie vzrostly v letech 1990 až 1997 o 60 procent a že vrozené vady se v letech 1990 až 1998 v irácké Basře ztrojnásobily.
Basra zažila americké bombardování v reakci na invazi do Kuvajtu v roce 1990. Al-Azzawi navrhl, že ochuzený uran používaný během takových konfliktů je zodpovědný za nárůst rakoviny a vrozených vad v této oblasti.
Studie publikovaná v časopise Environmental Research mezitím dospěla k závěru, že předchozí výzkum důsledků akutní nebo dlouhodobé expozice ochuzeného uranu dokázal prokázat, že tento prvek je schopen vyvolat chemickou toxicitu a poškození buněk ve formě buněčné morfologie, imunitní odpovědi a/nebo apoptotické smrti, což bylo evidentní ve studiích in vitro, které jsou uvedeny v článku.
Výzkumný článek publikovaný v časopise Theoretical Criminology také naznačil, že USA mohly vědět o potenciálních důsledcích ochuzeného uranu během konfliktů, ve kterých byl používán.
Ochuzený uran klasifikovaný jako karcinogen skupiny 1
Ochuzený uran je chemotoxický a radiotoxický těžký kov a je klasifikován jako karcinogen skupiny 1 Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny.
Ve studii publikované v časopise BMJ Global Health výzkumníci prohledali 11 elektronických databází pro lidské pozorovací studie publikované v letech 1990 až 2020, které měřily souvislost mezi expozicí uranu ze zbraní a zdravotními výsledky, včetně vrozených vad, rakoviny, funkce imunitního systému a úmrtnosti mezi irácké obyvatelstvo.
Autoři dospěli k závěru, že dostupné důkazy naznačují pozitivní souvislost mezi expozicí uranu a nepříznivými zdravotními následky u irácké populace.
Zjistili také, že přezkoumávaný soubor důkazů trpěl vysokým rizikem zaujatosti. Nová zjištění naznačují, že americké sankce vůči Iráku mohly hrát roli při omezování výzkumu a publikací o zdravotních dopadech zbraňového uranu na iráckou populaci.
Autoři vyjádřili potřebu mezinárodní regulace, která by umožnila a chránila výzkum prováděný na toto citlivé téma do budoucna, a doporučili více primárního výzkumu a zveřejnění chybějících dat pro navržení smysluplných zdravotních a politických intervencí v Iráku.
Zdroje:
hir.harvard.edu/depleted-uranium-devastated-health-military-operations-and-environmental-injustice-in-the-middle-east/
theconversation.com/gulf-war-illness-depleted-uranium-ruled-out-as-a-cause-of-mystery-condition-new-study-155264
sites.uab.edu/humanrights/2017/10/26/long-term-risks-depleted-uranium-outweigh-military-necessity-weaponry/
mdpi.com/1660-4601/7/1/303
sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0265931X18304065?via%3Dihub
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222850/
researchgate.net/publication/268273134_Depleted_Uranium_Radioactive_Contamination_In_Iraq_An_Overview
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935116313019
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1362480607085793
gh.bmj.com/content/6/2/e004166
Foto: Pixabay.com