Domů / Cestování / Od roku 2024 budou občané USA potřebovat víza pro cesty do EU

Od roku 2024 budou občané USA potřebovat víza pro cesty do EU

Spontánní dovolené v Evropě se pro Američany nyní stanou minulostí, protože Evropská unie nyní bude vyžadovat, aby návštěvníci získali víza podle nového systému, který začne v roce 2024.

Podle New York Post si Američané cestující na evropský kontinent budou muset zajistit předběžné schválení prostřednictvím Evropského systému cestovních informací a povolení (ETIAS), který je spojen s poplatkem 8 USD. Potenciální cestující budou muset poskytnout cestovní pasy, podrobnosti o předpokládané cestě a další cestovní dokumentaci. Stejně tak musí být zveřejněny osobní údaje, úroveň vzdělání, současné povolání a všechna odsouzení za trestný čin.

Cestování se pro Američany zkomplikuje

„Zatímco většina žádostí je zpracována během několika minut, u některých trvá rozhodnutí déle,“ uvedl Post. EU tedy návštěvníkům doporučuje, aby se přihlásili „v dostatečném předstihu“ před zajištěním vstupenek, ubytování nebo rezervace na turistických místech. Odpověď od ETIAS je slíbena do čtyř dnů, ale může být prodloužena o 14 až 30 dnů v závislosti na okolnostech. Jakmile je autorizace zajištěna, platí až tři roky nebo do vypršení platnosti cestovního pasu návštěvníka.

Třicet členských států EU  – včetně Španělska, Německa, Francie a Řecka – vyžaduje povolení systému ETIAS, než mohou cestující vstoupit do svých zemí. Podle webové stránky EU mohou cestující s platnou autorizací létat do 30 zemí, jak často chtějí, „na krátkodobé pobyty, obvykle až 90 dní v jakémkoli 180denním období“.

„Povolení ETIAS] však nezaručuje vstup. Když přijedete, pohraniční stráž vás požádá o nahlédnutí do pasu a dalších dokumentů a ověří, že splňujete podmínky vstupu.“

The Post poznamenal: „Zatímco požadavek byl oznámen jako vstup v platnost v lednu 2024, experti pochybují, že bude skutečně implementován poté, protože již narazil na několik zpoždění.“ Původně měl být spuštěn na začátku února 2022, jeho datum spuštění bylo několikrát posunuto. Zavedení ETIAS v lednu 2024 následovalo po čtvrtém zpoždění, které začalo koncem února.

Greenberg: Požadavek ETIAS se stane pro Američany „otravou“.

Je zajímavé poznamenat, že britští státní příslušníci, kteří jsou příjemci dohody o vystoupení z brexitu, jsou osvobozeni od požadavku ETIAS. EU poznamenala, že „mohou pobývat na území své hostitelské země EU a cestovat do jiných evropských zemí vyžadujících ETIAS, pokud mají doklady prokazující jejich status“.

Běžní Britové, stejně jako Američané, „jsou povinni mít platnou cestovní autorizaci ETIAS, pokud cestují do některé z evropských zemí vyžadujících ETIAS ke krátkodobému pobytu“. Ti, kteří chtějí zůstat déle než 90 dní v jakémkoli 180denním období, „musí splnit vstupní požadavky v souladu s vnitrostátním nebo migračním právem EU, jako je držitel víza nebo povolení k pobytu“.

Peter Greenberg, cestovní redaktor CBS News , vložil do této záležitosti své dva centy. Americké aerolinky by podle něj čelily tlaku, aby do letadla do EU nenastoupili cestující bez schválených víz.

Greenberg varoval, že pokud EU zavede ETIAS, „nic nebrání Američanům v zavedení vízového poplatku pro vstup do Spojených států. Nedokazuje to nic jiného než více papírování a více příjmů, které nikam nevedou.“

„Nebude to složité, je to jen nepříjemnost. Většina Američanů – ve skutečnosti všichni Američané – nejsou zvyklí na to, aby jezdili do Evropy. Takže u nástupních bran bude spousta překvapení a lidem bude odepřen nástup na palubu během prvních pár týdnů, pokud to vstoupí v platnost.“

Zdroje:
https://nypost.com/2023/07/25/us-citizens-will-need-a-visa-to-travel-to-europe-in-2024/
https://travel-europe.europa.eu/etias/who-should-apply_en#ETIAS-countries
https://etias.com/articles/why-was-etias-delayed-again-to-2024
https://travel-europe.europa.eu/etias/who-should-apply_en#nationals-of-the-united-kingdom
https://www.cbsnews.com/boston/news/european-union-american-travelers-fill-out-visa-application/
https://www.brighteon.com/5b8e6386-03c8-4476-90e8-e82932b0f11c
https://www.naturalnews.com/2023-07-26-us-citizens-need-visa-travel-eu-countries.html

Obrázek: Pixabay.com