Domů / Novinky / Počet výdejních boxů v Čechách prudce roste

Počet výdejních boxů v Čechách prudce roste

Přepravci chtějí být zákazníkům ještě blíže a to je důvod, proč se neustále rozšiřuje počet výdejen. Jelikož je trend elektronického obchodování na vzestupu, mohou díky dalším výdejnám pouze získat. Možná jste si všimli, že se kolem vás hromadí i počet samoobslužných boxů, včetně Z-Boxů nebo AlzaBoxů. Pozadu nechce zůstat ani gigant GLS, který představil vlastní samoobslužné GLS Parcel Boxy. Strategicky pro to vybral období před svátky, během kterého je nejvíce objednávek.

GLS rozšiřuje výdejní místa napříč celou republikou

GLS patří mezi největší mezinárodní přepravní společnosti, na trhu je více než 30 let a působí v 50 zemích, včetně České republiky. Rozhodla se v letošním roce spustit v pilotním provozu 85 GLS Parcel Boxů, které najdeme po celých Čechách. V následujícím roce je v plánu jejich počet rozšiřovat. Odhodlání odstartovat vlastní samoobslužné boxy přišlo poté, co společnost sledovala, jak rychle si získaly balíkomaty svou popularitu. Na základě průzkumu bylo zjištěno, že je u nás využívá každý pátý Čech a to je dstatečná motivace pro realizaci. Již nyní má společnost GLS v Čechách 1200 výdejních míst. Samoobslužné boxy zajistí dostupnost na místech, která jsou strategicky důležitá a kde výdejny chybí.

„V uplynulém roce jsme investovali do vývoje zcela nového software, který umožní snadnou integraci jakéhokoliv balíkomatu libovolného výrobce či provozovatele sdílených sítí do standardního procesu přepravy GLS a zároveň poskytne snadné ovládání nejen pro provoz GLS, ale především zákazníky. Ti si tak mohou v novém widgetu jednoduše nastavit, který typ výdejních míst či boxů si přejí pro své zásilky využít. Značné úsilí jsme věnovali také samotnému vývoji nové generace Parcel Boxů s důrazem na jejich spolehlivost, kvalitu a možnost sofistikované vzdálené správy,“ vysvětluje proces příprav Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Popularita balíkomatů prudce roste

Ne vždy byly samoobslužné boxy tak populární, jako je to dnes. Společnost GLS si nechala letos v březnu vypracovat od agentury Ipsos průzkum, kterého se zúčastnilo 1000 respondentů. Zjistila, že zatímco dnes využívá balíkomaty kolem 20 % lidí, ještě před sedmi lety to byly jen 3 % populace. Podle stávajícího vývoje lze předpokládat, že jejich popularita i nadále poroste. Zatímco u výdejny si musíte pohlídat otevírací dobu, balíkomaty můžete navštívit kdykoliv. Další výhodou je, že většinou nemusíte čekat ve frontě a balík si vyzvednete ihned. Poptávka po samoobslužných boxech samozřejmě nejvíce vzrostla během pandemie, protože lidé nechtěli riskovat kontakt s jinými lidmi.

Záměr podpořený trefnou reklamní kampaní

Společnost letos přišla s reklamní kampaní s trefným názvem „Všude, kde potřebujete“. Cílem bylo pochopitelně zdůraznit, že společnost dbá na to, aby byla všem zákazníkům nablízku. Zákazníci jsou stále pohodlnější a přepravní společnosti je ještě více rozmazlují. Proč by chodili na vzdálená místa, když si mohou vybrat výdejnu, kterou mají jen pár kroků od domova.

Foto: Pixabay.com