Domů / Novinky / Polaris Dawn: První komerční výprava do vesmíru by mohla letět letos v létě

Polaris Dawn: První komerční výprava do vesmíru by mohla letět letos v létě

Masivní startovací systém Starship společnosti SpaceX se minulý týden poprvé vznesl k obloze. Krátce poté byla SpaceX nucena spustit ukončovací systém rakety, když se začala vychylovat z kurzu. Celkově vzato byl první plně integrovaný letový test Starship a Super Heavy považován za úspěšný.

„Velký krok k vzrušující budoucnosti. Blahopřejeme SpaceX k velkému testu,“ tweetoval tehdy zakladatel Shift4 Jared Isaacman.

A měl by to vědět, protože bude součástí první mise s posádkou na palubě hvězdné lodi. První start hvězdné lodi s posádkou bude třetí z programu Polaris, počínaje misí Polaris Dawn. Isaacman nedávno poukázal na to, že Polaris Dawn by mohl vzlétnout na vrcholu rakety Falcon 9 již koncem léta. Tato mise odškrtne několik působivých milníků, včetně prvního komerčního výstupu do vesmíru v historii.

Start Polaris Dawn

Polaris Dawn měl původně odstartovat na konec roku 2022. Byl však odložen, protože byl vyžadován další výcvik pro jeho civilní posádku. Úpravy byly potřeba také pro kapsli Crew Dragon, aby mohla vynést členy posádky do vesmíru.

Nyní miliardář Jared Isaacman, který financoval a bude velitelem mise Polaris Dawn, odpověděl na někoho na Twitteru s dotazem, zda je možné letní start. „Jsem optimistou, že pozdní léto je stále reálnou možností. To je to, k čemu trénujeme,“ napsal Isaacman, který také velel misi Inspirace 4 .

Posádka Polaris Dawn, zleva doprava: Scott Poteet, Sarah Gillis, Jared Isaacman a Anna Menon. Program Polaris / John Kraus

Až se vznese na oblohu, mise Polaris Dawn vypustí čtyřčlennou posádku: Isaacman, Anna Menon, Scott Pottet a Sarah Gillis. Nikdo z týmu není vycvičený astronaut, ale všichni mají zkušenosti s letectvím a lety do vesmíru.

Vzlétnou na palubu kapsle Crew Dragon na vrcholu rakety SpaceX Falcon 9 ze startovacího komplexu 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě.

Masivní milníky Polaris Dawn

SpaceX již dříve vyslala Isaacmana a ryze civilní posádku pomocí mise Inspiration 4, která obíhala Zemi čtyři dny. Polaris Dawn však půjde ještě o krok dále. Na webových stránkách programu Polaris organizace vysvětluje, že Polaris Dawn „využije maximálního výkonu Falconu 9 a Dragonu, bude létat výše než jakákoli dosavadní mise Dragon a bude se snažit dosáhnout nejvyšší oběžné dráhy Země, jaká kdy létala“.

Jakmile tam bude, provede vesmírný výstup do nejvyšší nadmořské výšky, první komerční výstup do vesmíru a první výstup do vesmíru z Crew Dragon. Posádka kromě překonávání rekordů přispěje také k další vesmírné vědě průletem Van Allenovým radiačním pásem.

„Na oběžné dráze přes části Van Allenova radiačního pásu bude Polaris Dawn provádět výzkum s cílem lépe porozumět účinkům kosmických letů a kosmického záření na lidské zdraví.“

Kdy budou lidé létat na palubě hvězdné lodi?

Než bude hvězdná loď moci poprvé přepravit lidi, musí program Polaris provést své první dvě mise Falconu 9. Zajímavé je, že první sada misí Hvězdné lodi s posádkou je naplánována jako soukromé záležitosti, na rozdíl od misí agentury SpaceX s posádkou, kterou poprvé provedla NASA na palubě Falconu 9.

Mise Polaris III má odstartovat na palubě hvězdné lodi, i když v současné době není pro tuto misi stanoveno žádné datum. Japonský miliardář a podnikatel Yusaku Maezawa si mezitím pronajal Hvězdnou loď pro svou misi drahý Měsíc, která vyšle sebe a osm umělců na první civilní misi kolem Měsíce.

Umělecký dojem z mise dearMoon – dearMoon

Obě tyto mise budou předcházet přistání NASA Artemis III na Měsíci, které bude používat Starship jako lunární přistávací modul, a v současnosti je naplánováno na rok 2025 nebo 2026. Tým dearMoon mezitím doufá, že civilní mise vzlétne koncem tohoto roku. SpaceX však možná bude muset překonat několik překážek ve vývoji Starship, které by mohly potenciálně oddálit start a Polaris III na nějakou dobu.

Zdroj: Interestingengineering.com

Foto: DearMoon, Program Polaris/John Kraus,