Prezentační audiovizuální technika, neboli zkráceně jen AV technika je nedílnou součástí vybavení každé větší firmy. Jedná se o velice praktického pomocníka, který zvyšuje efektivitu, a právě proto si po její koupi lidé na pracovištích klepou na čelo nad tím, jak mohli někdy fungovat bez AV techniky.
Proč vybavit pracoviště prezentační AV technikou?
Kvalitní AV techniku doceníte především při prezentacích, s pomocí AV techniky jsou totiž prezentace interaktivní, poutají pozornost a celkově zvyšují výslednou efektivitu. AV technika umožňuje pohodlně, jednoduše, a především účinně zobrazovat informace pomocí grafů, tabulek, obrázků či videí.
Jak vybrat vhodný projektor?
Základním prvkem prezentační AV techniky je projektor. Jedná se o zařízení, které zpracovává obraz z digitální podoby, nejčastěji z počítače nebo notebooku, a následně ho promítá na Vámi určenou plochu. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejzákladnější součást audiovizuální výbavy, je vhodné dát největší důraz na jeho kvalitu. Vhodný projektor lze vybrat pomocí těchto vlastností:
Rozlišení projektoru
Rozlišení je pro kvalitní prezentaci asi tou nejdůležitější vlastností projektoru, udává nám totiž kvalitu promítaného obrazu, přičemž vyšší rozlišení znamená vyšší kvalitu obrazu. Čím vyšší je rozlišení, tím pochopitelně roste i cena projektoru, pokud nicméně chcete alespoň nejnižší použitelnou kvalitu obrazu, vybírejte mezi projektory s rozlišením 1280 x 1024 a výš.
Použitá technologie
Současné projektory využívají tři základní typy technologií. Konkrétně se jedná o DLP, LCD a také rychle se vyvíjející LED. Lze jen těžko konstatovat, která z těchto technologií je nejlepší, každá má své slabiny i přednosti. DLP technologie disponuje skvělým obrazem i barvami, které jsou ale vykoupeny vyšší cenou. Naopak LCD jsou obecně levnější a disponují větším množstvím funkcí, ale jejich obraz je horší. Nejmodernější technologie LED je zase známá díky dlouhé životnosti.
Svítivost a projekční vzdálenost
Tyto dvě vlastnosti jsou ovlivněny přímo umístěním projektoru v místnosti. Správná míra svítivosti je závislá na velikosti pokoje i promítaného obrazu stejně jako na hladině okolního světla. Projekční vzdálenost zase zohledňuje vzdálenost projektoru od promítací plochy a požadovanou velikost promítaného obrazu.
Náklady na provoz
Posledním opravdu důležitým faktorem při volbě projektoru jsou pochopitelně náklady na provoz, které se u každého zařízení liší.
Promítací plocha
Druhým základním prvkem AV techniky je promítací plocha, na kterou budeme obraz z projektoru promítat. Zde máme k dispozici hned tři varianty, na kterých lze zobrazovat obraz – tabule, plátno a zeď.
Promítání na projekční tabule
Projekční tabule jsou často vyhledávaným vybavením, které najde využití naprosto kdekoliv. Lze na ně totiž promítat obraz a zároveň psát smazatelným fixem, využijete je proto i bez samotného promítání prezentací. Při výběru projekční tabule je třeba rozlišovat mezi lakovanými a keramickými tabulemi.
Projekční plátno
Největší výhodou projekčního plátna vůči výše zmíněné tabuli je jeho skvělá mobilita a možnost umístit ho téměř kamkoliv. Na trhu je dnes již široká nabídka projekčních pláten, a můžete si proto vybrat z pláten umístěných pevně na zeď, rolovatelných pláten, elektricky navíjených pláten či přenosných pláten.
Promítání na zeď
Projekce na zeď je nejméně náročnou formou promítání, což je však vykoupen nižším kontrastem a jasem obrazu. Pakliže předem počítáte s promítáním na zeď, vyplatí se tomu přizpůsobit i výběr projektoru. Mnohé projektory totiž disponují funkcemi umožňujícími promítání i na barevné zdi.
Plně funkční AV technika vyžaduje pomoc odborníků
Pokud uvažujete o koupi kvalitní AV techniky, obraťte se na pomoc odborníků. AV technika je poměrně značná investice, a vyplatí se proto instalovat AV techniku, na kterou se budete moci spolehnout několik let. AV technika zkrátka potřebuje odbornou instalaci, pravidelné kontroly a případný servis.