Domů / Novinky / Přidání mléka do kávy může pomoci v boji proti zánětu

Přidání mléka do kávy může pomoci v boji proti zánětu

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů po celém světě. A zatímco ji někteří lidé rádi pijí s dalšími přísadami, jako je smetana, cukr nebo ochucené sirupy, jiní dávají přednost pití černé kávy. Ale podle studie může pití kávy s mlékem pomoci chránit před záněty. V předběžné studii izolovaných buněk vědci zjistili, že specifická kombinace kávy a mléka může mít protizánětlivé vlastnosti.

Studii provedli vědci z Kodaňské univerzity, kteří se rozhodli zjistit, jak se polyfenoly, sloučeniny běžně se vyskytující v rostlinných potravinách, jako je káva, o kterých je známo, že bojují proti zánětu, vážou na mléčné proteiny a zvyšují jejich protizánětlivé účinky. Výzkumný tým způsobil umělý zánět v imunitních buňkách a poté tyto buňky ošetřil buď samotnými polyfenoly, nebo polyfenoly, které reagovaly s bílkovinami v mléce.

Jak polyfenoly a mléčné bílkoviny chrání před záněty

Po prozkoumání údajů z jejich experimentů vědci zjistili, že imunitní buňky, které dostaly kombinaci polyfenoly a mléčné bílkoviny, byly dvakrát účinnější v boji proti zánětu. To naznačuje, že vychutnávání si snídaně s kombinací polyfenolů obsažených v kávě a mléčných bílkovinách může pomoci chránit vaše tělo před záněty. Vědci konkrétně testovali kávové nápoje s mlékem, aby potvrdili, zda k tomuto jevu došlo.

Profesorka Marianne N. Lundová, jedna z hlavních autorek studie, vysvětlila, že výsledky ukázaly, že k reakci mezi polyfenoly a proteiny došlo také v některých kávových nápojích s mlékem, které zkoumali. Lundová si také myslí, že protizánětlivý přínos polyfenolů a proteinů se může objevit i u jiných párování potravin nebo nápojů. Navrhla, že něco podobného by se mohlo stát v masitém pokrmu se zeleninou nebo smoothie vyrobeném z nějaké bílkoviny, jako je mléko nebo jogurt.

Vzhledem k tomu, že se jedná o předběžnou studii na izolovaných buňkách, výzkumný tým plánuje pokračovat ve studiu tohoto jevu u zvířat a poté u lidí, aby se o něm dozvěděl více na praktičtější úrovni.

„Je jasně představitelné, že by tento koktejl mohl mít také příznivý účinek na záněty u lidí. Nyní budeme zkoumat dále, zpočátku na zvířatech. Poté doufáme, že získáme finanční prostředky na výzkum, které nám umožní studovat účinek na člověka,“ uzavřela Lundová.

Další způsoby, jak zvýšit příjem polyfenolů

Zatímco vědci pokračují ve zkoumání potenciálních zdravotních přínosů kávy a mléka, zde jsou další potraviny bohaté na polyfenoly, které mohou pomoci předcházet zánětu:

Jezte více potravin plných polyfenolů

Podle údajů existuje více než 100 potravin, o kterých je známo, že jsou bohaté na polyfenoly.

Zde jsou některé superpotraviny bohaté na polyfenoly, které můžete přidat do své běžné stravy:

  • Arónie černá
  • Černý bez
  • Lněné semínko
  • Kaštany
  • Hřebíček
  • Kakaový prášek
  • Hořká čokoláda
  • Mouka z lněných semínek
  • Mexické oregano (sušené)
  • Badyán

Kromě mléka můžete do ranní kávy přidat některé superpotraviny z tohoto seznamu, jako je kakaový prášek, hořká čokoláda nebo lněné semínko.

Zkuste použít kolagenový doplněk 

Pokud chcete také posílit své kosti a zdraví pokožky, zkuste si do kávy přidat kolagenový prášek. Vysoce kvalitní kolagenový doplněk, který obsahuje proteiny a antioxidanty, může podpořit váš imunitní systém spolu se zdravím kostí a kůže.

Držte se obyčejné kávy 

I když studie naznačuje, že pití kávy s mlékem může pomoci v boji proti zánětu, neznamená to, že byste měli každý den začínat slazenou ledovou kávou. Mnoho kávových nápojů s různými přísadami má více cukru než plechovka limonády. To je špatné pro vaše zdraví, zvláště pokud pijete hodně sirupové sladké ledové kávy, protože je známo, že cukr spouští záněty v těle.

Předběžný výzkum naznačuje, že polyfenoly v kávě a proteiny v mléce reagují tak, aby pomohly zvýšit schopnost buněk bojovat proti zánětu. Zatímco další výzkum může vědcům pomoci pochopit tento působivý zdravotní přínos, abyste se chránili před záněty, dodržujte vyváženou stravu a jezte ovoce a zeleninu plné sloučenin, jako jsou polyfenoly.

Další způsoby, jak udělat kávu zdravou

Kromě přidání mléka jsou zde i další způsoby, jak udělat svůj šálek kávy zdravější:

Vyberte si kvalitní značku bio kávy – Kvalita vaší kávy bude záviset na metodě zpracování a na tom, jak byla kávová zrna vypěstována. Kávová zrna jsou často postřikována syntetickými pesticidy a jinými chemikáliemi, které jsou škodlivé pro vaše zdraví. Pokud se obáváte obsahu pesticidů ve vaší kávě, zkuste si koupit bio kávová zrna. Bio kávová zrna by měla obsahovat mnohem nižší množství syntetických pesticidů.

Přidejte trochu skořice – Skořice je aromatické koření a také se krásně snoubí s chutí kávy. Podle výzkumu může skořice pomoci snížit hladinu glukózy v krvi, cholesterolu a triglyceridů u lidí s cukrovkou. Pokud potřebujete nějakou chuť, ale hlídáte si příjem cukru, přidejte do svého šálku špetku skořice. Chcete-li snížit riziko potenciálních nežádoucích účinků, kupte si cejlonskou skořici místo běžnější skořice Cassia.

Přidejte trochu kakaa – Kakao je superpotravina plná prospěšných antioxidantů. Je také spojena s několika zdravotními přínosy, jako je nižší riziko srdečních onemocnění. Až budete příště připravovat kávu, přidejte trochu kakaa, abyste přidali chuť. Mnoho kaváren nabízí caffe mocha, verzi caffe latte s čokoládovou příchutí. Caffè mocha je však obvykle slazená cukrem, což může být špatné pro vaše zdraví, pokud potřebujete sledovat spotřebu cukru. Místo toho se podívejte na recepty online a připravte si moka kávu doma, ale vynechejte přidaný cukr.

Nepřidávejte příliš mnoho cukru – Káva sama o sobě je zdravá, ale přidání příliš velkého množství přísad, jako je cukr a ochucené sirupy, z ní může udělat něco škodlivého. Mějte na paměti, že přidaný cukr je pravděpodobně jednou z nejhorších složek moderní stravy. Cukr je spojen s mnoha zdravotními problémy, jako je obezita a cukrovka. Pokud nemůžete pít černou kávu, vyzkoušejte přírodní sladidlo, jako je stévie, nebo si do svého šálku přidejte trochu skořice či kakaa.

Vyhněte se nízkotučným a umělým smetanám – Pokud milujete kávu, ale hlídáte si svou váhu, použití přísad, jako jsou nízkotučné a umělé smetany, se může zdát jako dobrý nápad. Ale produkty jako komerční nízkotučné a umělé smetany jsou obvykle vysoce zpracované a mohou obsahovat přísady s nepříznivými účinky. Také není mnoho výzkumů o tom, jak nemléčné smetany do kávy ovlivňují lidské zdraví. I když se jejich obsah liší podle značky, některé mohou být zdravější než jiné. Obecně je však lepší používat celé, přirozené potraviny. Místo nemléčné smetany zkuste do kávy přidat trochu plnotučné smetany, nejlépe od krav krmených trávou. Podle výzkumů obsahují mléčné výrobky některé důležité živiny. Mléko je skvělým zdrojem vápníku a může pomoci snížit riziko osteoporózy a zlomenin kostí. Kravské mléko od krav, které jsou krmené trávou obsahuje také vitamín K, který může také pomoci zlepšit zdraví kostí.

Abyste ochránili své tělo před záněty, pijte tedy nejlépe kávu s trochou mléka.

Zdroje:
ku.dk/english/
mindbodygreen.com/articles/milk-protein-in-coffee-inflammation