Moderní doba přináší spousty nových poznatků, jedním z nich je i prokrasitace. Popsat ji můžeme jako chronické odkládání úkolů a nemožnost bojovat proti vlastní „lenosti“. Pevnou vůlí ani podmínkami ji nezdoláte, pouze stanovením menších úkolů, připuštěním si neúspěchu a pevně danými termíny splnění úkolu.
Prokrastinace vypadá na první pohled jako lenost, jenže jednoduché to tak není. Je to shluk všeho a ještě podpořený zbabělostí, která nás svazuje. Je to nový fenomén doby, který stručněji být popsán nemůže.
S proksrastinací se setkal každý, stačí si vzpomenout, kdy jste naposledy dělali něco jiného, než jste skutečně měli a to se nebavíme pouze o nepříjemných a nudných věcech. Většina lidí, bude dělat vše ostatní, než aby během jedné minuty hodily prádlo do pračky nebo vyžehlili tři trika, která jsou vyžehleny za tři minuty. Mezitím se celý úkol navrší ještě více a z malého minutového dělání je nyní hodina práce. Poté co se dostanete do tohoto bodu, se na vás ještě nabalí pocit méněcennosti, marnotratnosti a neschopnosti.
Pokud chcete prokrastinaci porazit, musíte si uvědomit, že to není lenost. Pecivál nic neudělá, zatímco prokrastinátor vytvoří práci, ale na poslední chvíli a na pokraji zhroucení. Člověk trpící prokrastinací má seznam úkolů, které chce vykonat, ale svazuje jej strach. První paralýza přichází z toho, že mu ony úkoly budou až moc nepříjemné. Druhé ochrnutí je ze strachu, že se vše nepovede podle představ a podle toho jak moc mu na daném úkolu záleží.
Jak teda zatočit s touto zákeřnou nemocí?
Dělejte věci po malých krůčkách. Slavný bloger a minimalista Leo Babuata má na to jednoduchou fintu. Když se nemohl přemluvit jít běhat, šel si pouze obou boty na běhání a vyšel před dům. Jakmile byl na prahu domu, pokaždé se rozběhl. Zkrátka si neříkal, že musí uběhnout deset kilometrů, řekl si jen, že si stačí obout boty a dál se uvidí.
Chcete napsat román, ale nechce se vám do toho. Nepřemýšlejte nad tím, o čem budete psát, ale otevřete si sešit či program a začněte. Zbytek přijde potom. Stanovujte si malé jednoduché kroky a splnění těchto dílčích kroků vás naplní a činnost pohltí.
Dalším bode, který vám pomůže hnout se z místa je pochopení rizika. Co se stane, když neuspěji? Záleží na povaze a typu úkolu, ale nejčastější trest za neúspěšný úkol je jeho oprava. Sestavil jsem špatnou reklamní kampaň a klientovi se nelíbí? Tak ji opravím. Není důvod k panice a zbytečnému stresu, které vedou k celkové neschopnosti. Pokud úzkost pokračuje, je dobré obrátit se na odborníky.