Domů / PR / Reference jsou pro firmy důležité. Ať už jsou kladné nebo negativní

Reference jsou pro firmy důležité. Ať už jsou kladné nebo negativní

Nakupování či využívání služeb obecně se stalo naším denním chlebem. Lidé potřebují uspokojovat své potřeby. Většinou však celý nákupní proces končí tím, že získají danou věc a začnou ji využívat, aniž by firmě, u níž služby využili, nějakým způsobem dali zpětnou vazbu. A to je nakonec ten nejmenší krok. Stačí, aby se kontaktovali skrze e-mail nebo vyplnil dotazník týkající se zákaznické spokojenosti. I když byl člověk maximálně spokojen, je dobré zanechat firmě svou recenzi.

Možnost, jak se ještě zlepšit

Firemní zkušenosti či hodnocení firem je pro společnosti klíčem k úspěchu. Zatímco kladné reference dají firmě jistý pocit zadostiučinění, v případě negativních referencí vznikne prostor k možnému růstu. A přesně to je důvod, proč by reference neměly upadnout v zapomnění.

Každý se musí posouvat, zejména pak firmy, jejichž služby využíváte. Recenze mohou být odrazovým můstkem společnosti a pomohou jí i získávat další a další klienty. Na referencích zkrátka dneska záleží.

Společnosti musí s referencemi správně zacházet

Udělování referencí je však jedna věc, ovšem druhou věcí je, aby s ní společnosti dokázaly dobře zacházet. Mnohé z nich nedokážou vytěžit maximum, spíše je nechají upadnout v zapomnění, což je velká škoda.

V současné době si mohou s referencemi opravdu dlouze hrát. Mohou je umísťovat do příspěvků na sociální sítě, mohou je využít ve svých reklamách nebo zvýšit tím svou důvěryhodnost.

Pracovat ale musí nejen s referencemi kladnými, ale i s těmi záporného charakteru. Pokud lidé uvidí, že se odpovídá i na recenze, které nejsou rovna vychválením společnosti, ale spíše upozorňují na nedokonalosti, budou si jisti tím, že firma zareaguje i v případě, že se bude řešit nějaký velký problém v podobě nedodání zásilky.

Tím, že bude firma komunikovat se svými klienty, ať už jsou to spokojení nebo nespokojení zákazníci, to jí jen přihrává do karet.