Domů / Novinky / Roste odpor proti otevření první průmyslové farmy chobotnic na světě na Gran Canarii

Roste odpor proti otevření první průmyslové farmy chobotnic na světě na Gran Canarii

Bojovníci za životní podmínky zvířat, odborníci i běžní lidé z celého světa zvyšují tlak na vládu Kanárských ostrovů a Evropskou komisi (EK), aby zablokovali plány španělské společnosti Nueva Pescanova na výstavbu první průmyslové farmy na výrobu chobotnic na světě. Petice volající po zákazu farmy shromáždila téměř 949 000 podpisů (v době, kdy byl tento článek napsán).

Velké utrpení pro inteligentní zvířata

Chobotnice se v posledních desetiletích stávají stále oblíbenějším jídlem, zejména ve Španělsku. V důsledku toho se počet divokých chobotnic zmenšuje. Nueva Pescanova plánuje chovat kolem 1 milionu chobotnic na navrhované farmě v přístavu Las Palmas na Gran Canaria. Společnost tvrdí, že dosáhla optimálních podmínek pro kulturu chobotnic.

Projektové plány, které odhalila Eurogroup for Animals, však naznačují záměr podrobit zvířata zavření v přeplněných podvodních nádržích, vystavení neustálému nepřirozenému světlu a porážce ledovou kaší. „Porážení pomocí ledové kaše“ označuje metodu zabíjení zvířat ponořením do směsi ledu a vody, nazývané ledová kaše. Tato metoda je považována za krutou, protože způsobuje, že zvířata před smrtí pociťují bolest, úzkost a utrpení.

Jelikož jsou chobotnice chladnokrevné, jejich metabolismus se při nízkých teplotách zpomaluje, což způsobuje, že se stávají pomalými a nereagují. Neumírají však okamžitě v ledové kaši a jejich dlouhodobé vystavení chladu může způsobit značnou bolest a úzkost.

Farmový chov povede k vysoké úmrtnosti chobotnic

V roce 2021 vydala společnost Compassion in World Farming zprávu Octopus Factory Farming: A Recipe for Disaster, v níž tvrdí, že chov chobotnic je krutý a způsobil by ekologické škody v našich oceánech. Podle zprávy experimentální pokusy s chobotnicemi naznačují, že úmrtnost v těchto systémech by byla kolem 20 %, což znamená, že 1 z 5 jedinců by nepřežil celý produkční cyklus.

Pokud bude na Gran Canarii schválena první průmyslová farma chobotnic na světě, pravděpodobně by to připravilo cestu pro podobné projekty v dalších zemích, jako je  Mexiko  a Japonsko.

Inteligentní zvířata

Chobotnice jsou fascinující a vysoce inteligentní mořská zvířata. Existuje asi 300 druhů chobotnic a lze je nalézt v různých oceánských biotopech, od mělkých korálových útesů až po hlubokomořská prostředí.

Patří mezi nejinteligentnější bezobratlé s pokročilými schopnostmi řešit problémy, schopností učení a dokonce i schopností používat nástroje. Jejich kognitivní schopnosti jsou často přirovnávány k obratlovcům, jako jsou ptáci a savci.

Chobotnice mají měkké tělo a osm paží (nikoli chapadel) lemovaných přísavkami a jsou mistry v maskování. Délka života chobotnic se liší podle druhu, v rozmezí od šesti měsíců do několika let. Samice chobotnic obvykle kladou tisíce vajíček, o která se pečlivě starají tím, že je čistí a poskytují kyslík, dokud se nevylíhnou. U většiny druhů samice hyne krátce po vylíhnutí vajíček, zatímco samec hyne po páření.

Většina chobotnic jsou osamělá zvířata, tráví většinu svého života o samotě, s výjimkou období páření. Jsou také převážně noční, loví a shánějí potravu v noci: živí se především korýši, měkkýši a malými rybami.

Podepište petici na zákaz farmového chovu chobotnic ZDE