Domů / Novinky / Sezóna klíšťat je tady, na co byste si měli dát pozor?

Sezóna klíšťat je tady, na co byste si měli dát pozor?

Venku se otepluje a to nás přirozeně nutí trávit více času venku, podnikat výlety do přírody a užívat si sluníčko. Pobyt v přírodě však znepříjemňuje jeden parazit a sice klíště. Číhá na mnoha místech, nejčastěji tam, kde je více vegetace a frekventovaný pohyb osob nebo zvířat. Je prokázáno, že na některé lidi chodí více než na jiné, ale i tak je dobré mít se na pozoru a vědět, jak se klíšťatům vyhýbat.

Nemoci přenášené klíšťaty

Lymeská borelióza je jedním z nejčastějších onemocnění přenášených klíšťaty. Příznaky se objevují během tří až 30 dnů po přisátí klíštěte. Mohou zahrnovat horečku, zimnici, bolesti hlavy, únavu a bolesti svalů a kloubů. Asi 70 až 80 % infikovaných pacientů dostane vyrážku, která se časem šíří. Mezi další nemoci přenášené klíšťaty patří anaplazmóza, babezióza, ehrlichióza, rickettsióza a tularémie.

Jak klíšťatům předcházet?

Klíšťata jsou nejaktivnější během teplejších měsíců od dubna do září. Žijí v travnatých, keřovitých nebo zalesněných oblastech a mohou se na vás přichytit, když projdete kolem místa, kde odpočívají. Pokud jste například na turistických stezkách, je nejlepší projít tam, kde není vysoká vegetace. Základním vybavením všech by měla být pinzeta nebo karta na klíšťata, kterou snadno schováte i do peněženky. S klíštětem se nekýve, ale rovnoměrně se vytáhne z místa, kde je přisáté. Vytažení klíštěte neodkládejte, pokud by bylo infikované, jeho včasné vytažení může znamenat menší riziko přenosu infekce.

Dalším doporučeným opatřením je použití registrovaných repelentů proti hmyzu, které obsahují DEET, pikaridin, IR3535, citronový eukalyptový olej, para-menthanediol nebo 2-undecanon.

Zapomeňte na tmavé oblečení

Máte rádi tmavé oblečení? Do přírody je absolutně nevhodné, stejně jako oblečení s různými vzory. Nejlepší volbou je světlé oblečení, na kterém si klíštěte hned všimnete. Pokud procházíte přírodou, zastrčte si nohavice do ponožek a po vstupu do domu byste měli zkontrolovat své oblečení a kůži, zda nemáte klíšťata.

Jak klíště zabijete?

Vytažené klíště nejlépe zabijete ohněm. Můžete ho spálit nad sirkou, nad sporákem, hodit ho do krbu s ohněm, nebo ho obalit papírem a spálit venku na zemi. Pokud je klíšťat velké množství, je vhodné je dát do lahvičky s lékárenským lihem, který je zabije. Co se týče oblečení, kde se mohou klíšťata ukrývat, nejlepší je sušit prádlo v sušičce na vysokou teplotu po dobu 10 minut, abyste zabili klíšťata na oblečení, které se nepere. Na praní prádla se doporučuje horká voda.

Proveďte kontrolu celého těla, zejména pod pažemi, mezi nohama, v uších a kolem nich, v pupíku, za koleny, ve vlasech a kolem nich. Pokud na své kůži nebo na dětech najdete klíště, okamžitě ho odstraňte. Pokud se u vás během několika týdnů po odstranění klíštěte objeví vyrážka nebo horečka, měli byste navštívit lékaře.

Nezapomeňte na své mazlíčky

Naši mazlíčci mohou také onemocnět nemocemi přenášenými klíšťaty. Zejména psi jsou velmi náchylní na kousnutí klíštětem, které může být obtížné odhalit. Příznaky onemocnění přenášeného klíšťaty se zpočátku nemusí objevit alespoň jeden až tři týdny po kousnutí. Pokud máte podezření na kousnutí klíštěte, měli byste u svého psa pečlivě sledovat změny v chování nebo chuti k jídlu. Zvířata kontrolujte neustále, protože mohou nosit klíšťata, která se pustí a budou vás ohrožovat v domácnosti.

Upravte zahradu

Udržujte klíšťata mimo dosah domácích mazlíčků na zahradě tím, že aplikujete venkovní pesticidy, odstraníte listí a vysokou trávu. Odstraňte ze zahrady veškerý starý nábytek, odpadky a podobně, kde by klíšťata mohla najít úkryt. Děti poučte, aby si nehrály ve vysoké trávě a nedávejte jim hračky tam, kde je hustá vegetace.

Foto: Pixabay.com