Domů / Novinky / Shlédněte koncept létající letadlové lodě z 30. let minulého století

Shlédněte koncept létající letadlové lodě z 30. let minulého století

Ve 30. letech 20. století bylo dobře známo, že vojenská letadla budou hrát klíčovou roli v budoucích konfliktech. Ale byl tu problém, který napadal konstruktéry letadel od úsvitu letu. Velká, těžká letadla, jako jsou bombardéry, mohla nést spoustu paliva, což jim umožnilo létat na velké vzdálenosti, ale menší letadla, jako jsou stíhačky, musela být lehká, obratná a mohla nést jen malé množství, což omezovalo jejich dolet.

Zajímavý projekt, který se neuskutečnil

Tento nesoulad v letovém dosahu znamenal, že při misích na dlouhé vzdálenosti se bombardéry nemohly spoléhat na ochranu doprovodných stíhaček. V roce 1932 průkopnický sovětský inženýr Vladamir Vakhmistrov navrhl nové řešení tohoto problému. Vachmistrov si uvědomil, že větší letadla by mohla být použita k přepravě menších k jejich cílům, kde by pak mohla být nasazena k obraně bombardérů, kdykoli to bude potřeba. To by vyřešilo problém krátkého doletu u menších, lehčích letadel.

Normálně by takové vybavení výrazně snížilo vlastní dolet bombardéru, vzhledem k mimořádné hmotnosti a odporu způsobenému přepravou letadel. Ale Vachmistrovovým skvělým řešením bylo, aby stíhačky za letu také provozovaly své motory, což přispělo k celkovému tahu bombardéru.

Ve skutečnosti by stíhačky pomohly zvýšit výkon bombardérů tím, že by poskytovaly větší výkon než bez připojených stíhaček. Při připojení k nosiči by stíhačky čerpaly palivo z dodatečných zásob paliva umístěných uvnitř křídel bombardéru. Vachmistrov také navrhl použití létajících letadlových lodí pro více než jen ochranu. Stíhačky mohly být neseny na vzdálené cíle, aby prováděly přesnější střemhlavé bombardování. Mohli by také zůstat ve vzduchu, aby střežili hranice a v případě potřeby zaútočili na přilétající letadla.

Zdroj & foto: siamagazin.com/zveno-project-flying-aircraft-carriers-concept/