Španělsko oficiálně spustilo vlastní kosmickou agenturu. Plány pro španělskou vesmírnou agenturu Agencia Espacial Española (AEE) byly poprvé oznámeny v květnu 2021, ačkoli Rada ministrů země hlasovala ve prospěch provozu Španělské vesmírné agentury až 7. března. Agentura bude sídlit v Seville na jihu Španělska, poblíž startovacího zařízení Arenosillo v Huelvě, které bylo postaveno v 60. letech jako součást spolupráce mezi španělskou vládou a NASA.
Španělsko považuje vesmírný průmysl za hlavní „prioritu“
Španělská ministryně pro vědu a inovace Diana Morant oznámila, že AEE bude mít v roce 2023 počáteční rozpočet více než 700 milionů eur.
Tato zpráva přichází v době, kdy evropské země usilují o posílení svých kosmických kreditů a zabrání tomu, aby ve vesmírných závodech ještě více zaostaly za USA, Ruskem a Čínou.
Minulý týden panel pověřený Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vydal zprávu varující, že Evropě hrozí, že přijde o další velký technologický boom, pokud svému vesmírnému průmyslu nepřidělí více prostředků. Zpráva požaduje plán, jak dostat evropské astronauty na měsíční povrch „do deseti let“.
Španělská vesmírná agentura bude „garantovat strategickou akci Španělska v oblasti vesmíru, a to jak z hlediska jeho technologického rozvoje, tak využití vesmíru v oblastech, jako je bezpečnost, pozorování Země, geolokace a telekomunikace,“ uvedlo španělské ministerstvo vědy a inovací.
„Vesmír je prioritní a strategickou oblastí, která je nezbytná pro pomoc a ochranu naší společnosti v tak rozmanitých oblastech, jako je kybernetická bezpečnost, navigace, boj proti změně klimatu nebo sledování jevů, jako je sucho nebo požáry,“ pokračuje prohlášení.
Dosavadní historie vesmíru ve Španělsku
Španělsko je jedním ze zakládajících členských států ESA, což znamená, že je členem od roku 1975. Ale zapojení Španělska na globální vesmírné scéně sahá ještě dále.
V roce 1966 NASA uzavřela smlouvu se španělskou vládou na vypuštění meteorologických raket ke studiu změn větru a teplot v prvních 100 km výšky atmosféry. V důsledku toho bylo v provincii Huelva založeno El Arenosillo, zařízení, které někteří označují jako vlastní verzi mysu Canaveral.
Síť NASA Deep Space Network (DSN), která umožnila komunikaci s Apollem 11 během přistání na Měsíci v roce 1969, se skládá z pozemních zařízení v USA, Austrálii a Španělsku.
Nedávno byli dva Španělé, Pablo Álvarez Fernández a Sara García Alonso, vybráni mezi 17 kandidátů na astronauty ESA pro rok 2022. Španělská raketová společnost PLD Space se také připravuje na start první evropské znovupoužitelné suborbitální rakety Miura 1 a to právě z El Arenosillo.
Zdroje:
esamultimedia.esa.int/docs/corporate/h-lag_brochure.pdf
ciencia.gob.es/en/Noticias/2023/marzo/El-Gobierno-aprueba-el-estatuto-de-la-Agencia-Espacial-Espanola.html
inta.es/INTA/en/quienes-somos/historia/
Foto: NASA, Pixabay.com