Domů / Novinky / Společnosti PepsiCo i Coca-Cola se pustily do propouštění a redukce portfolia

Společnosti PepsiCo i Coca-Cola se pustily do propouštění a redukce portfolia

Potravinářským průmyslem otřásá zemětřesení v podobě propouštění. Jíst a pít se musí, z toho důvodu se mnoho lidí nestrachovalo, že by byla jejich místa v tomto průmyslu ohrožena. K velkým škrtům se nakonec uchýlily i největší potravinářské společnosti na trhu, pod které spadá velké množství značek. Zdá se, že už neexistuje odvětví, které by krize nezasáhla. Známé společnosti PepsiCo a Coca-Cola provádí změny, které zasáhnou nejen jejich zaměstnance, ale zaznamenají je i zákazníci.

Propouštění a restrukturalizace v PepsiCo

Tato společnost zaměstnávala k 25. prosinci minulého roku po celém světě celkem 309 tisíc lidí, z toho 40 % v USA. Aby spotřebitelé vyšli s penězi, omezují nákup nápojů a to se projevuje nižšími zisky. Ne však v PepsiCo, zde se společnost nedávno vychvalovala mimořádným růstem, který byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 7 % vyšší, v dalších čtvrtletích pak o 10 a 12 %. O tento růst se postaralo zejména zvýšení cen nápojů. Ceny nápojů jsou vyšší, ale objem prodejů se snížil.

Ačkoliv má tento gigant obří příjmy, chce nižší objem prodejů kompenzovat tím, že zruší stovky pracovních míst, prozatím v USA. Argumentuje to tím, že dělá restrukturalizaci, prostřednictvím které chce zajistit, aby organizace fungovala efektivněji. Skutečnost je ale spíše taková, že je pro společnost rok 2023 absolutně nepředvídatelný. Ekonomická nejistota panuje ve všech podnicích, od malých až po velké. Propouštění pravděpodobně ještě nedosáhlo svého konce a mnoha zaměstnancům společnosti je nabízen program dobrovolného odchodu do důchodu.

Podobně postupuje i Coca-Cola

Situace je podobná i ve společnosti Coca-Cola, kde je cílem snížit výdaje a první změny se opět dotknou USA. Společnost vytvořila program dobrovolného oddělení, který zahrnuje odkupy zaměstnanců (employee buyout). K odkupu zaměstnanců dochází, když zaměstnanci kupují společnost, pro kterou pracují. Majetek společnosti slouží jako zástava k zajištění dluhu, který je splácen z budoucích peněžních toků.

Odkupy zaměstnanců nejsou časté a obvykle k nim dochází ve velmi malých společnostech. Coca-Cola se pustila do restrukturalizace už od začátku pandemie, jen v roce 2020 zrušila 2200 pracovních míst. V rámci úspor bylo také omezeno portfolio a byla ukončena výroba některých produktů, jako jsou například kokosové vody Zico, limonády Tab a šťávy Odwalla. Ani tato společnost veřejně nepřizná obavy a propouštění hájí tím, že „zahajuje novou kapitolu vývoje toho, jak funguje, snižuje složitost a zvyšuje rychlost“. Odkupy zaměstnanců údajně nemají sloužit ke snížení nákladů.

Stoupající nervozita na trhu

Co vede velké i malé společnosti k těmto krokům? Je to stoupající nervozita. Dokonce ani kvalitní analytické společnosti nedokáží předpovídat následující vývoj trhu. Roste napětí, strach z eskalace války i obavy o budoucnost. Úsporná opatření společnosti využívají jako prevenci pro situace, které mohou nastat. Zatímco snižování pracovní síly pomůže firmám snížit náklady a obavy z nízkých příjmů, na trhu vzniká problém v podobě zvyšující se nezaměstnanosti, který krizi pouze prohlubuje.