Domů / Novinky / Spustil se projekt tvorby simulace lidského mozku

Spustil se projekt tvorby simulace lidského mozku

Již dlouho se koketuje s myšlenkou, že by se vytvořil super počítač s podobným výkonem a strukturou jakou má lidský mozek. Nyní se teorie dala do pohybu. Kolem roku 2020, bychom měli mít vytvořený první superpočítač s výkonem podobným lidskému mozku.

Příchod prvního superpočítače se dočkáme kolem roku 2020 a tento hrubý výpočetní výkon bude schopen simulovat celý jeden lidský mozek se všemi neurony a synapsemi. Jedná se ale pouze o hrubý výkon, součástí projektu je i učení takového simulovaného mozku. Ve skutečnosti, se bude totiž jednat o nenaprogramovaný lidský mozek, stejně tomu tak je i u práv narozeného dítěte. Pro výzkum v této oblasti, se zaměřuje zatím největší globální projekt The Human Brain Project.chipset

O největší a zároveň nejambicióznější projekt v oblasti výzkumu lidského mozku v počítači v dějinách lidstva se postarala švýcarská univerzita Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne, která tento krok oznámila na začátku minulého měsíce.

Celkový rozpočet na tento unikátní projekt je přes 1,2 miliard eur, což při dnešním kurzu dává přibližně 30 miliard korun. Na projektu se podílí a přispějí celkem 135 výzkumných institucí a ústavů v rámci celé Evropy. Sestava týmu bude široká a mezi hlavní vědní obory bude patřit neurověda, robotika, umělá inteligence a další. To vše se bude zkoumat v rámci šesti vývojářských sekcí.

Vzhledem k rozpočtu a celkovému nasazení nebude nutné čekat na průběžné výsledky deset let, ale již po třech letech by vědci měli dospět k určitým poznatkům, které by měli přispět v oblasti medicíny. Získané informace by se měli využít především při léčbě nemocí lidského mozku pomocí nových forem léků.

Platforma pro výzkum by měla být připravena již v roce 2016, kdy vědci nebudou mít v rukách potřebný výpočetní výkon, ale bude již připraven koncept architektury pro stavbu super počítače.