„Češi jsou v Evropě v oblasti telekomunikací vnímáni jako profesionálové, kteří si vždy umí poradit. Například v sousedním Německu působí jen pár domácích firem, zbytek je tam od nás či z Polska a dalších zemí východní Evropy,” říká Michal Mrázek, ředitel společnosti Suntel Czech, která je členem Rusňákovy DRFG.
Česká republika versus Evropa z hlediska mobilní infrastruktury
Jak je na tom Česko z hlediska mobilní infrastruktury ve srovnání s Evropou?
„Za Evropou rozhodně nijak nezaostáváme. Dokonce si troufnu říct, že máme lepší pokrytí malých měst a vesnic nejmodernějšími technologiemi typu 5G nebo LTE, než je tomu v Německu,“ říká Mrázek za společnost Suntel Czech a Rusňákovu DRFG, která se dlouhodobě věnuje dluhopisům a investičním fondům.
Následně dodává: „A je tomu tak i přesto, že se v západní Evropě vyskytují nejmodernější technologie podstatně dříve. U nás to jde obvykle pomaleji i kvůli způsobu, jakým se zde zakázky zadávají a řídí.“
V čem konkrétně za Evropou zaostáváme?
„V České republice ve srovnání se zbytkem Evropy působí mnoho dodavatelů, kteří si jen přetahují kapacity. To ale našim zákazníkům žádnou výhodu nepřináší. Naopak, celý proces výstavby to akorát komplikuje a zdržuje,“ pokračuje Mrázek.
V Evropě je naopak zvykem:
- že infrastrukturní operátor zadá řešení významnému dodavateli technologie, ten si následně najme jen pár silných firem na realizaci,
- nebo si naopak přímo infrastrukturní operátor zcela sám vybere silného lokálního dodavatele.
„Například ve Švýcarsku či Německu, kde patříme do top 3, se nikdy nestane, že by si operátor najal více než tři hlavní dodavatele. U nás je situace jiná. Operátoři si od společnosti Huawei, Nokia nebo Ericsson kupují především hardware. Výstavbu pak řídí sami a najímají si na ni často i několik menších firem,“ uzavírá za Suntel Czech a Rusňákovu DRFG své povídání Mrázek.
Autor: Michal Pecka