Domů / PR / Systémy větrání bez centrálních rozvodů jsou stále populárnější

Systémy větrání bez centrálních rozvodů jsou stále populárnější

U každé budovy bychom měli rozhodně myslet na větrání. Bohužel se to ne vždy dělá, zejména menší objekty na to v projektu někdy nemyslí. Přitom každá budova potřebuje větrací systém. Dobrou zprávou je, že i když nemáte v budově instalovány centrální rozvody pro vzduchotechniku, je možno toto řešit. Slouží k tomu právě systémy větrání bez centrálních rozvodů, které umožňují i zpětnou rekuperaci v závislosti na osazení.

Decentrální systém větrání má několik variant

Díky současné nabídce na trhu v oblasti decentrálních větracích systémů, si můžete vybírat z různých řešení. Ty vám nabídnou specializované firmy, které se těmito a dalšími systémy větrání zabývají. U decentrálních systémů není využíváno centrálních rozvodů, jak jsme již řekli v úvodu. Vybírat si můžete systémy:

  • Se zpětným ziskem tepla
  • Bez zpětného zisku tepla

Zpětný zisk tepla (ZZT) je využíván dále u dvou systémů, a to u střídavých systémů a u lokálních přístrojů. U prvního typu je využíváno reverzního ventilátoru, který dokáže měnit otáčení lopatek v pravidelných intervalech, přičemž při odvádění vzduchu z interiéru se nahřívá tepelný výměník, který zajistí zpětný zisk tepla. Druhý typ využívá protiproudový, případně křížový výměník, ale u teplot pod bodem mrazu je nutno dodatečné elektrické vytápění.

Pokud využijete systém bez ZZT, tak se jedná v zásadě o klasický systém otvorů ve zdech, přičemž v některých otvorech jsou osazeny ventilátory pro odvod vzduchu, typicky je to koupelna nebo toaleta. Ostatní otvory bez ventilátoru potom díky vzniklému „podtlaku“ nasávají vzduch z okolního prostředí.

Rekuperace je důležitá

Ve jménu ekologie se dnes často skloňuje slovo rekuperace. Systémy decentrální rekuperace při větrání, tedy systémy, které umožňují ZZT, V zásadě snižují tepelné ztráty objektu, takže šetří energii a vaši peněženku. Pozor ovšem na to, že pokud je vaším cílem co nejlepší větrání, mohou tyto systémy snižovat jeho účinnost. Proto je vždy dobré se poradit s odborníkem pro konkrétní aplikaci.