Nová zpráva Toronta v Kanadě tvrdí, že jelikož kriminalizace neregulovaných drog „neúčinně neodrazuje od užívání návykových látek mladistvými“, všechny by měly být dekriminalizovány bez ohledu na věk. Toronto po vzoru portugalského dekriminalizačního rámce žádá federální vládu, aby udělila výjimku Health Canada pro všechny neregulované drogy, včetně dětí.
Boj proti drogám přináší více škody než užitku
„Údaje ukazují, že mládež v Torontu ve věku 12 až 17 let užívá neregulované drogy a je zranitelná vůči stejným škodám spojeným s kriminalizací jako dospělí,“ uvádí dále zpráva.
Pokud by byla udělena „celoměstská“ výjimka, která by účinně dekriminalizovala všechny neregulované drogy v Torontu, nevztahovala by se na zařízení péče o děti, letiště nebo školy.
„Vyloučení zařízení péče o děti a škol má zachovat soulad s provinční legislativou, která má v těchto prostředích zabránit užívání alkoholu, konopí a neregulovaných drog,“ uvedli představitelé města.
„Letiště jsou vyloučena, protože spadají pod federální zákony.“
Pašování, vývoz a výroba neregulovaných drog by byly podle návrhu z Toronta stále kriminalizovány
Od 31. ledna již není nikde v celé provincii Britská Kolumbie trestným činem být přistižen s nelegálními drogami, pokud jde o množství 2,5 gramu nebo méně, což se považuje za osobní potřebu.
Plán dekriminalizace BC se však nevztahuje na děti. To, co požaduje Toronto, představuje ještě mírnější rámec dekriminalizace v tom smyslu, že se vztahuje i na děti.
Další věc, která stojí za zmínku, je, že žádný z těchto plánů dekriminalizace se nevztahuje na obchodování, vývoz nebo výrobu nezákonných látek. Ti, kteří byli přistiženi s neregulovanými drogami z jakéhokoli jiného důvodu než pro osobní potřebu, budou stále stíháni.
„Drogy držené pro osobní potřebu se mohou značně lišit v závislosti na typu užívané drogy nebo na toleranci jednotlivce k látce,“ uvedli představitelé města Toronto.
„Aby byly očekávané výhody dekriminalizace dostupné všem obyvatelům Toronta, měl by se tento model vztahovat na všechny držené drogy, pokud jsou pro osobní potřebu.“
„Jednotlivci však budou nadále vyšetřováni a obviněni z obchodování a/nebo držení za účelem obchodování, vývozu nebo výroby kontrolované látky, pokud pro takové obvinění existují přiměřené důvody.“
Toronto také navrhuje zavedení pilotního programu umožňujícího pití alkoholu ve veřejných parcích.
„Zaplavení našich ulic dekriminalizovanými a daňovými poplatníky dotovanými drogami vedlo k masivní krizi z předávkování v celé zemi,“ řekl vůdce konzervativců Pierre Poilievre proti návrhu na dekriminalizaci.
Argumentem ve prospěch dekriminalizace je, že ti, kdo takové látky užívají, potřebují osobně pomoc, nikoli pobyt ve vězení. Tím, že bude užívání nelegálních drog považováno spíše za problém veřejného zdraví než jako problém trestní, mají uživatelé větší šanci tento návyk překonat a dostat se v životě někam bez záznamu v trestním rejstříku.
Argumentem proti dekriminalizaci je naopak to, že by mohla podpořit užívání drog a umožnit drogově závislým zločincům, kteří páchají jiné trestné činy, proklouznout skrz trhliny a způsobit společnosti ještě větší problémy.
Z finančního hlediska je prosazování drogové kriminalizace nákladné. Miliardy dolarů daňových poplatníků byly vynaloženy na zaplnění věznic uživateli drog, jejichž jediným zločinem bylo v mnoha případech dopadení – a jedinou obětí byli oni sami.
„Hovoříme o otázce zdraví a lidských práv, nikoli o otázce, která by měla být skutečně řešena nebo je nejlépe řešena přístupem trestní justice,“ řekla lékařka pro zdravotnictví Dr. Eileen de Villa o „ dekriminalizační model vyrobený v Torontu, který byl vyvinut po měsíce dlouhém procesu konzultací.
Zdroje:
cp24.com/news/toronto-updates-decriminalization-request-asks-to-exempt-all-drugs-include-youth-1.6327773
tnc.news/2023/03/31/toronto-decriminalization-kids/
Foto: Pixabay.com