Domů / Novinky / Totální greenwashing: Coca-Cola bude hlavním sponzorem nadcházejícího klimatického summitu

Totální greenwashing: Coca-Cola bude hlavním sponzorem nadcházejícího klimatického summitu

Coca-Cola je největším znečišťovatelem plastů na světě. Tato společnost největším dílem přispívám k tomu, že jsou oceány plné plastů. COP27 bude 27. konference OSN o změně klimatu. OSN se opět ukázala jako úplatná mafie, která se pokloní před každým, kdo zašustí penězi. Egypt, kde se konference koná, uvedl, že Coca-Cola má „udržitelný obchodní model“ a zdůraznil její přínos v oblasti klimatu. Jde o dokonalou ukázku greenwashingu.

Největší klimatická událost roku

COP27, největší klimatická událost roku, se má konat v egyptském přímořském letovisku Sharm el-Sheikh od 6. do 18. listopadu. Jedná se o fórum, kterého se budou účastnit vlády, podniky i ekologické organizace zabývající se klimatickou krizí. Na podobné události byla v roce 2015 podepsaná Pařížská dohoda. Letošní ročník COP bude zajímavý, protože je Evropa téměř odstavená od plynu z Ruska a mnoho zemí uvažuje nad návratem k fosilním palivům a uhelným elektrárnám. Biden staví životní prostředí na první místo a nezajímá ho, že jeho země prožívá nejhorší ekonomickou situaci v historii.

Sponzorství od společnosti Coca-Cola má mnoho kritiků

Dát tuto společnost jako sponzora, to je to samé jako kdyby satan sponzoroval opravu kostela. Ekologičtí aktivisté, vědci ani běžní lidé nechápou, proč se zrovna Coca-Cola tohoto účastní. Je to matoucí a nepochopitelné. Ředitel kampaně Greenpeace USA Oceans John Hocevar řekl, že partnerství „podkopává samotný cíl akce, kterou se snaží sponzorovat“. Coca-Cola zatím nevysvětlila, jak splní své klimatické cíle, aniž by přestala používat plasty, dodal Hocevar.

Coca-Cola je absolutním opakem udržitelnosti, této společnosti jde pouze o zisk a snažím se udělat image společnosti, kterou na životní prostředí. Egyptská vláda už se společností Coca-Cola podepsala smlouvu. Během slavnostního podpisu v Káhiře Michael Goltzman, globální viceprezident pro veřejnou politiku a udržitelnost ve společnosti Coca-Cola, řekl, že COP27 dává společnosti příležitost zapojit se s odborníky, nevládními organizacemi a vládami na podporu akcí zaměřených na udržitelnost.

„Uvědomujeme si, že máme ještě hodně práce, abychom dosáhli našich cílů,“ uvedl Marcel Martin, ředitel pro korporátní záležitosti a udržitelnost ve společnosti Coca-Cola, v prohlášení po podpisu sponzorské smlouvy. „COP27 pro nás bude důležitou platformou pro spojení s novými partnery, když se snažíme urychlit naše akce.“

Nejhorší znečišťovatel plasty na světě

Coca-cola se opět snaží vytvořit iluzi, že má udržitelný obchodní model. Na začátku roku tato společnost prohlásila, že se bude snažit, aby do konce roku 2030 bylo 25 % jejích obalů znovu použitých. Měl by to být nárůst ze současných 16 %. Jde o bohatou společnost a pokud by chtěla chránit životní prostředí, tak už by dávno používala obaly, které se rozkládají nebo je lze opakovaně používat. Již 4 roky za sebou jde o nejhoršího znečišťovatele na světě. Globální koalice Break Free From Plastic našla na plážích 20 000 produktů značky Coca-Cola. Aby to bylo ještě více zatracující, nezávislá zpráva nalezla „litanii zavádějících tvrzení“ od Coca-Coly.

Coca-Cola využívá velké množství fosilních paliv

Plasty pro každý nápoj od této společnosti se vyrábí z fosilních paliv. Coca-Cola může vyrábět obaly ekologicky, ale to by pro ni znamenalo větší výdaje, takže i nadále nebude ničit přírodu, kontaminovat oceány a tvářit se, že jde o ekologického bojovníka. Mikroplasty z jejích obalů pravidelně konzumujeme v jídle. Výběr této společnosti jako hlavního sponzora klimatické akce je velmi smutnou událostí.

Obrazový kredit: COP27