Nedávno byl zaznamenán dosud nepopsaný živočišný druh, který žije ohromujících 8 kilometrů pod hladinou oceánu. Bezpilotní ponorka zvaná lander použila past s návnadou k zaznamenání několika jedinců Pseudoliparis, kteří plavali v hloubce 8 336 metrů v příkopu Izu-Ogasawara jihovýchodně od Japonska. Expedici zorganizovalo výzkumné středisko hlubinného moře na Minderoo-University of Western Australia ve spolupráci s Tokijskou univerzitou námořní vědy a technologie. Příkop Izu-Ogasawara je jedním ze tří, které tým prozkoumá, nejhlubší je více než 9 kilometrů hluboký.
Ve skutečnosti jde o mořského plže
Tato bezradně vypadající ryba má několik adaptací na život v oblasti, kde je tlak 800krát větší než na hladině moře. Spíše než šupiny má želatinovou vnější hmotu, o které se předpokládá, že je méně náchylná na tlak a evolučně řečeno jde o levnou adaptaci. Také nemají plavecké měchýře, což je malá kapsa plynu typická pro většinu ryb. Snažit se udržet plyn v takových tlakových zónách je prostě neudržitelné.
Hlavní vědec expedice, který je také zakladatelem hlubinného výzkumného centra Minderoo-UWA, profesor Alan Jamieson, však pro Guardian řekl, že tento plž není hlubinná ryba.
„Jsou to nejhlubší ryby na světě, ale nejsou to hlubinné ryby,“ řekl profesor Jamieson. „Ale pronikli do všech koutů zeměkoule a překonali všechny hlubinné ryby.“ Jsou o 1000 metrů hlubší, než byste si mohli myslet jako hlubinné ryby.“
Hlemýždi byli skutečně zaznamenáni, že žili také v mělké vodě a ve většině ostatních pelagických zón až na dno příkopů, které Jamieson zkoumá. Mořští plži jsou čeledí mořských paprskoploutvých ryb, která zahrnuje i živočichy, kteří nejsou pravými rybami.
„Všechny ryby mají osmolyt, tekutinu ve svých buňkách, kterou používají k potlačení tlaku – je to věc, která dělá ten rybí zápach,“ řekl Jamieson. „Jedna z mála věcí, když se podíváte na ryby z biochemického hlediska, která je lineární s hloubkou, je koncentrace této tekutiny.“
Dále říká, že pod 8 kilometrů brání mírné změny teploty rybám ve zvýšení koncentrace osmolytu v jejich buňkách, což předpovídá, že ryby jednoduše nezvládnou tlak, jakmile se hloubka stáhne o dalších 400 metrů dolů.
Zdroj: theguardian.com/environment/2023/apr/03/scientists-find-deepest-fish-ever-recorded-at-8300-metres-underwater-near-japan
Foto: Vědci z Minderoo-UWA