Estrogeny jsou skupinou hormonů, které hrají důležitou roli v normálním pohlavním a reprodukčním vývoji u žen. Jsou to také pohlavní hormony. Vaječníky ženy produkují nejvíce estrogenové hormony, ačkoli nadledvinky a tukové buňky také tvoří malé množství hormonů.
Kromě regulace menstruačního cyklu ovlivňuje estrogen reprodukční trakt, močový trakt, srdce a krevní cévy, kosti, prsa, kůži, vlasy, sliznice, pánevní svaly a mozek. Jeho množství ovlivňuje ochlupení na těle. Estrogen ovlivňuje mnoho orgánových systémů, včetně muskuloskeletálního a kardiovaskulárního systému a mozku.
Jak estrogen funguje?
Estrogen také pomáhá regulovat menstruační cyklus a řídí růst děložní výstelky během první části cyklu. Pokud vajíčko ženy není oplodněno, hladina estrogenu prudce klesá a začíná menstruace. Pokud žena ví jak otěhotnět a podaří se jí to, estrogen začne pracovat s progesteronem, dalším hormonem, aby zastavil ovulaci během těhotenství.
Estrogen je nápomocný při tvorbě kostí, pracuje s vitamínem D, vápníkem a dalšími hormony, aby účinně odbourával a obnovoval kosti podle přirozených procesů v těle. Jak hladiny estrogenu začnou ve středním věku klesat, proces obnovy kostí se zpomaluje a postmenopauzální ženy nakonec odbourávají více kostí, než produkují. Proto je u postmenopauzálních žen čtyřikrát vyšší pravděpodobnost osteoporózy než u mužů.
Estrogen také hraje roli při srážení krve, udržuje sílu a tloušťku vaginální stěny a výstelky močové trubice, vaginální vlhkost a řadu dalších tělesných funkcí. S větším množstvím estrogenu se také objevuje kvasinková infekce.
Dokonce má vliv na kůži, vlasy, sliznice a pánevní svaly. Například estrogen může pokožku ztmavnout. Někteří vědci doufají, že tyto informace použijí k vytvoření bezpečných opalovacích krémů aktivací reakce na ztmavnutí kůže v estrogenu, aniž by vyvolaly další změny v těle způsobené hormonem.