Archeologové učinili obrovský objev při zkoumání zlatého přívěsku, když dekódovali slova „Je to Ódinův muž“, čímž se tento předmět stal nejstarším, jaký kdy byl nalezen, nesoucí jméno hlavního severského božstva. Přívěsek pochází z roku 400 našeho letopočtu, století pádu Římské říše, a předpokládá se, že ho vlastnil nějaký vůdce, protože zlato symbolizuje postavení a Ódin byl bůh králů.
Nejstarší zmínka o Odinovi
Odin, také známý jako Wotan nebo Woden — král bohů a bůh králů. Byl také bohem run, moudrosti, magie a smrti a seděl na vrcholu severoevropského panteonu, který uctívali Anglosasové, germánské kmeny, Keltové a samozřejmě nejslavnější Vikingové.
Přívěsek, oficiálně nazývaný brakteát, byl nalezen ve zlatém pokladu poblíž vesnice Vindelev na dánském Jutském poloostrově v roce 2020. Nově přeložený nápis Ódinova jména je o 150 let starší než předchozí nejstarší nalezená zmínka.
„Je to naprosto úžasné,“ řekla Lisbeth Imer, runoložka a expertka na psaní z Národního muzea Dánska. „To znamená, že severskou mytologii lze nyní datovat až do počátku pátého století,“ řekla pro Live Science .
Lingvista muzea Krister Vasshus to popsal jako „obrovský objev“ a okamžik „čisté extáze“.
Má se za to, že „Odinův muž“ se v tomto případě jmenoval Jaga nebo Jagaz – jméno, které je dost daleko od jmen vytesaných do stovek runových kamenů, kterými je poseta Skandinávie z doby Vikingů nebo která se objevují v Severské nebo islandské ságy, možná naznačující, že on, a rozšíření možná i uctívání Odina, pocházely z dalekého vnitrozemí.
Nápis je napsán runami – abecedou ze Skandinávie a Germánie z doby železné. Runový jazyk se každých několik století měnil a mnoho slov se přestalo používat. Dešifrovací tým z Národního muzea Dánska věří, že objev může přetvořit studium raného runového jazyka a potenciálně otevřít zcela nové interpretace neznámých pasáží.
Bakteáty byly ve Skandinávii z doby železné oblíbené šperky a archeologové jich našli více než 1 000, z nichž mnohé nesou nápisy jako ty, které byly nalezeny ve Vindelevu. Například bylo zjištěno, že brakteát „Odinův muž“ byl vyražen stejnou raznicí, která byla použita na jiném brakteátu odkrytém v roce 1852.
„Národní muzeum tedy vlastní nápis se slovem Odin už 170 let – ale donedávna jsme to nevěděli,“ řekl Imer.
V tuto chvíli tým předpokládá, že to znamená, že celý norský kánon je zastaralý spolu s Odinem, protože Odinova přítomnost v severských verzích příběhů, jako je Genesis, Exodus a Zjevení z Bible, je téměř všudypřítomná. Bez něj zkrátka nelze vyprávět téměř žádný z dalších příběhů.
Zdroje:
ancient-origins.net/news-history-archaeology/earliest-odin-inscription-0018026
livescience.com/earliest-mention-of-odin-king-of-the-gods-found-in-treasure-hoard-from-denmark