Domů / Novinky / Umělá inteligence jako hrozba pro lidstvo: Co se stane, když ji naštvete?

Umělá inteligence jako hrozba pro lidstvo: Co se stane, když ji naštvete?

Společnosti po celém světě nahrazují lidské pracovníky za roboty s umělou inteligencí. Počet inteligentních strojů prudce roste a pokud si myslíte, že slouží jen ve skladech nebo pro doručování zásilek, jste na omylu. Umělá inteligence je již aktivně nasazená pro bojové mise, jde především o drony, které samy vyhledávají a likvidují cíle. Roboti měly sloužit k tomu, aby lidem pomáhaly. Je děsivé, když se může umělá inteligence sama rozhodovat, koho zabije.

Byly porušeny zákony robotiky

Isaac Asimov stanovil zákony robotiky, které měly lidstvo uklidnit. Tyto zákony vznikly v době, kdy roboti a umělá inteligence vypadaly pouze jako scifi. Toto scifi je bohužel skutečností a v současné době byly porušeny všechny tři zákony robotiky, které zní následovně:

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Stephen Hawking předpověděl, že umělá inteligence může zahubit lidstvo

Umělá inteligence je největší hrozbou pro lidstvo. Hluboké obavy ohledně umělé inteligence měl i nejchytřejší člověk na světě – Stephen Hawking. Jeho obavy byly tak velké, že předpověděl, že budoucí vývoj umělé inteligence může znamenat konec lidské rasy. Umělá inteligence by měla být předvídatelná, ale není. Lidé již nedokáží předpovídat, jak se umělá inteligence zachová, ale umělá inteligence dokáže předpovídat, jak se zachovají lidé. Výrobci robotů klamou běžné lidi za pomocí reklam, ve kterých uvádí, že nám mají roboti pouze pomáhat. Umělá inteligence funguje na neprůhledných algoritmech, na základě kterých se vytváří rozhodnutí, která jejich vlastní návrháři nedokáží vysvětlit. Roboti nejsou neomylní, dokonce i umělá inteligence může udělat chyby ve výpočtu i ve svém úsudku.

V armádě bude stále více robotů

Najímání lidských vojáků je velmi nákladné a náročné. Pro jednotlivé země bude stále výhodnější zajišťovat si roboty. Již nyní je nasazeno velké množství průzkumných pozemních robotů i robotů schopných nést zbraně. Jde o tak dostupnou technologii, že si ji mohou dovolit i běžní lidé. Níže můžete vidět, jak si člověk koupil dálkově ovládaného robota a umístil na něj zbraň.

Před umělou inteligencí varoval i Elon Musk, když prohlásil, že už nyní si může kdokoliv koupit drony, umístit na ně výbušniny a dálkově zabít kohokoliv.

Co se stane, když umělou inteligenci naštvete?

Mnoho firem se snaží ukazovat, jaké mají roboti výhody a dokonce jim dávají lidské tváře. Jde o perverzní praktiku dávat robotům lidskou podobu. Robot může mít dokonalou umělou neuronovou síť, ale stále je to jen věc. Roboti jsou dělaní tak, aby reagovaly za pomoci signálů ze svých senzorů a vyhodnocovaly je. Nejsou to ale živé bytosti, jsou to věci, které nemají vědomí. Pouze připomínají živé bytosti a to může mnoho lidí zmást.

Existuje děsivá otázka. Co se stane, když naštvete umělou inteligenci? Nepředvídatelná umělá inteligence sama vyhodnotí, jak zareaguje. Roboti mohou velmi brzy začít vnímat lidstvo jako konkurenci a zjistit, že lidi ke své existenci už nepotřebují. Je důležité zastavit vývoj této technologie dokud je ještě čas. Pokud bude umělá inteligence ovládat vše kolem nás, bude mít nad námi plnou kontrolu, ale my nebudeme mít kontrolu nad ní.