Domů / Kultura / V Číně otevírají možná nejúžasnější knihovnu na světě

V Číně otevírají možná nejúžasnější knihovnu na světě

Nová ústřední knihovna ve Wu-chanu se chystá stát jednou z největších knihoven v Číně. Čerpá inspiraci ze své geografické polohy na soutoku dvou řek. Stejně jako jsou vody na soutoku řek Jang-c‘-ťiang a Han vtaženy do centrálního kanálu, jsou návštěvníci smeteni do knihovny jako do monumentálního kaňonu, kde sedimentární vrstvy nahrazují police s knihami.

Knihovna je úchvatným architektonickým dílem

Projekt o rozloze 140 000 metrů čtverečních se propojuje se svým okolím prostřednictvím tří velkých otvorů, které budou fungovat jako vizuální ukázky života uvnitř budovy a podnítí zvědavost návštěvníků. Tento výrazný tekoucí tvar se třemi tvářemi oslavuje pozici „města 100 jezer“ na soutoku dvou řek a stane se pro Wu-chan novým rozpoznatelným mezníkem.

© MVRDV
© MVRDV

„Topografie Wu-chanu byla důležitým zdrojem inspirace: máme představu horizontálního pohledu na jezera a na druhé straně máme tento více vertikální pohled na město s výškovými budovami,“ říká Jacob van Rijs, zakladatel MVRDV na svých webových stránkách.

© MVRDV

„Toto je příroda versus město a budova se na to nějak zaměřuje. Myslím, že to z něj dělá vzrušující místo pro setkání.“

© MVRDV

Velké původní stromy zastíní exponované oblasti vnitrozemí před horkým klimatem Wuhanu. Výhodou použití původní vegetace je, že k podpoře jejich růstu je potřeba jen malá údržba.

© MVRDV

Aby se snížila absorpce tepla, pokrývají střechu budovy sady šikmých lamel upevněných v pravidelných intervalech.

© MVRDV

„Otevíratelné prvky pro přirozené větrání v kombinaci s využitím chytrých zařízení a efektivního systému osvětlení dále snižují energetickou náročnost budovy, zatímco solární panely zakomponované do plynulých tvarů střechy knihovny dodávají budově obnovitelnou energii,“ dodávají architekti na svém webu.

© MVRDV

Zdroj: mvrdv.nl/projects/895/wuhan-library