Domů / Novinky / V Číně se poprvé podařilo synchronizovat opičí mozek s počítačem
Koncepční fotografie intervenčního experimentu s rozhraním mozek-počítač (BCI) Foto: VCG

V Číně se poprvé podařilo synchronizovat opičí mozek s počítačem

Čínští vědci tvrdí, že úspěšně jako „první na světě“ provedli experiment s rozhraním mozek-počítač (BCI) na opici a ukázali tak čínský technologický průlom BCI. Tento vývoj podporuje aplikaci výzkumu vědy o mozku a ukazuje, že Čína je údajně v čele „do běla žhavé technologické války mezi Čínou a USA“, podle zpráv čínských státních médií v pátek večer.

„Úspěch prvního pokusu na zvířatech je průlom od nuly k jedničce, ale dostat úspěch na kliniku je proces od 1 do 100, takže máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ řekl Ma Yongjie, neurochirurg z Pekingu. – hlavní lékařská univerzita nemocnice Xuanwu.

Technologie rozhraní mozek-počítač převádí elektrické signály na příkazy a pomáhá pacientům s motorickou dysfunkcí „interagovat s prostředím a zlepšit kvalitu jejich života,“ dodal Yongjie, který byl součástí týmu, který experiment prováděl.

Tři hlavní technologie BCI, které nyní procházejí výzkumem a vývojem (R&D) v této rozvíjející se oblasti biověd, jsou intervenční BCI, invazivní BCI a neinvazivní BCI.

Intervenční BCI

Intervenční BCI propojuje mozek s počítačem pomocí minimálně invazivní chirurgie, podobně jako srdeční stent, a poškozuje lidské tělo méně než invazivní technologie, přičemž poskytuje lepší kvalitu EEG než neinvazivní technologie.

Čínští technici identifikovali a shromáždili signály elektroencefalografu (EEG) poté, co byl intervenční elektroencefalograf umístěn na cerebrovaskulární stěnu opice pomocí minimálně invazivní chirurgie.

Tyto impulsy umožnily aktivní velení, „umožňující jim ovládat robotickou paži svými myšlenkami“. Intervenční technika BCI však nebude připravena pro klinické použití „pět let nebo dokonce déle“, uvedl Beijing Daily citující Yongjie.

Úspěšný závěr experimentu znamená „skok vpřed“ v čínských technologiích EEG signálu, přechod od pasivního shromažďování k aktivnímu řízení, tvrdí zpráva. Také ohlašuje pokrok v řadě technologií, jako je detekce intervenčního EEG a odběr EEG v krevních cévách. Invazivní technologie BCI obvykle zahrnuje kraniotomii k umístění elektrod přes zónu mozkové kůry, což vede k nejpřesnějšímu EEG ze tří metod.

Experiment intervenčního rozhraní mozek-počítač (BCI) u subhumánních primátů Foto: Nankai University

Podle odborníků z oboru takový invazivní způsob jistě poškodí lidské tělo a může vést k zánětlivé reakci a odmítnutí. Epikranium se používá v neinvazivní technologii k odběru EEG, která je bezpečnější než invazivní technologie, ale produkuje EEG nižší kvality. Zatímco určité „scény ze sci-fi jsou dosažitelné, jako je přímé zobrazení mysli lidských bytostí a řízení vozidel pomocí vědomí“, Yongjie prohlásil, že to bude trvat dlouho.

Neurolink vs. Čína?

V roce 2020 čínští vědci úspěšně vložili dvě mikroelektrody do mozku 72letého pacienta, jehož tělo bylo ochrnuté od krku dolů, čímž spojili jeho centrální nervový systém s mechanickou paží. Po zákroku byl údajně schopen manipulovat s paží přes normální mozkové impulsy. Podle zpráv to byl první úspěšný čínský postup BCI u starého pacienta.

„Spojené státy, zastoupené technologickou společností Neuralink založenou generálním ředitelem Tesly Elonem Muskem, mají jasnou výhodu v invazivní technologii BCI,“  řekl  státnímu listu  Global Times manažer čínské společnosti vyrábějící zařízení BCI .

„Čína však vyniká v neinvazivní technologii, protože je průkopníkem v dekódování a aplikacích systému mozek-počítač.“

Mezitím by první intervenční experiment BCI v Číně na nehumánních primátech mohl znamenat významný krok vpřed ve vědě o mozku a jeho potenciálních aplikacích ve zdravotnictví.

Cíle jsou zdánlivě jiné

Zatímco je tato technologie veřejnosti „prodávána“ pomocí médií jako něco, co lidem pomůže, realita je jiná. V Číně jsou lidé doslova otroky, kteří jsou sledováni na každém kroku. Za jakékoliv pochybení je jim strháván sociální kredit a jsou sledování na každém kroku. Vládne zde tvrdá cenzura a lidé zde mají minimální lidská práva. Pokud by se propojil lidský mozek s počítačem a dělalo by se to v masovém měřítku, z lidí by to udělalo totální otroky, u kterých by sledovalo nejen to, co dělají, ale i to, o čem přemýšlí.
Zdroje:
chinadaily.com.cn/a/202305/05/WS6454eb0aa310b6054fad14dc.html
interestingengineering.com/science/china-syncs-monkey-brain-with-a-computer
globaltimes.cn/page/202305/1290188.shtml