Domů / Kultura / Ve starověkém egyptském chrámu byly objeveny kompletní symboly zvěrokruhu

Ve starověkém egyptském chrámu byly objeveny kompletní symboly zvěrokruhu

Chrám Esnat se nachází v Horním Egyptě a je domovem další sbírky zářivých nástěnných maleb, které našel egyptsko-německý studijní tým. Egyptský restaurátorský tým pod vedením výzkumníka Ahmeda Emama úspěšně zrestauroval a přebarvil zobrazení oblohy. Reliéfní grafika obsahuje přesné znázornění každého znamení zvěrokruhu. Podle vydané studie jsou na dalších reliéfech vyobrazeny planety Jupiter, Saturn a Mars a četné hvězdy a souhvězdí, které byly kdysi používány jako časoměřiče. Hisham El-Leithy z egyptského ministerstva turismu a starožitností a profesor Christian Leitz z univerzity v Tübingenu mají celkový projekt na starosti.

Vzácný objev

„Reprezentace zvěrokruhu jsou v egyptských chrámech vzácné ,“ říká Christian Leitz. „Samotný zvěrokruh je součástí babylonské astronomie a v Egyptě se objevil až v době Ptolemaiovců,“ dodal.

Znázornění dekanů, znamení zvěrokruhu používaných k měření dvanácti hodin noci. Foto: Univerzita v Tübingenu

„Zvěrokruh se používal ke zdobení soukromých hrobek a sarkofágů a měl velký význam v astrologických textech, jako jsou horoskopy napsané na střepech keramiky,“ říká doktor Daniel von Recklinghausen, výzkumník z Tübingenu. „V chrámové výzdobě je to však vzácné: Kromě Esny zbyly pouze dvě zcela zachovalé verze, obě z Dendery,“ vysvětluje.

Znázornění znamení zvěrokruhu – Střelec. Foto: Univerzita v Tübingenu

Byla objevena i další zvířata

Restaurování také odhalilo (kromě souhvězdí zvěrokruhu a hvězd) barevná vyobrazení hadů, krokodýlů a dalších fantastických zvířat, včetně ptáka s krokodýlí hlavou, hadím ocasem a čtyřmi křídly.

Vědci také při restaurování našli dříve neidentifikované nápisy. Barvy v chrámu Esna byly chráněny téměř 2000 let vrstvou špíny a sazí. Nástropní malby a nápisy však byly tak špinavé, že byly po generace stěží čitelné. Za vlády římského císaře Claudia (r. 41–54 n. l.) byla před skutečnou chrámovou budovou postavena pískovcová stavba o délce 37 metrů, šířce 20 metrů a výšce 15 metrů, která ji pravděpodobně zastínila. Vestibul byl pravděpodobně ušetřen kvůli jeho centrální poloze ve městě, na rozdíl od jiných starověkých staveb používaných jako lomy na stavební materiály během industrializace Egypta.

Zdroj: uni-tuebingen.de/en/university/news-and-publications/press-releases/press-releases/article/research-team-uncovers-further-ceiling-paintings-in-the-temple-of-esna/

Foto: Univerzita v Tübingenu