Domů / Novinky / Věčná otázka: Jak často byste měli uklízet a na co se při úklidu zaměřit?

Věčná otázka: Jak často byste měli uklízet a na co se při úklidu zaměřit?

Uklízení je pro mnoho lidí velmi horkým tématem. Často se vedou spory o to, jak často domov uklízet. Někteří věnují úklidu i několik hodin denně, jiní se do něho pustí až tehdy, kdy jim nepořádek brání v pohybu. Jak časté uklízení je přirozené a co už jsou extrémy? Podíváme se na toto téma trochu podrobněji, abyste měli lepší přehled v tom, jestli si vedete dobře nebo jestli byste měli některým místům v domácnosti věnovat více úsilí.

Proč je uklízení velmi individuální záležitost?

Každý žijeme v jiné domácnosti, která má odlišné nároky. Potřeba uklízení se liší jak podle velikosti prostorů, tak i podle počtu lidí, domácích zvířat nebo třeba zdravotních problémů. Lidé s alergiemi budou muset uklízet častěji a lidé s malými dětmi také. Méně práce čeká člověka, který žije doma sám. Potřeba úklidu je také velmi závislá na vlhkosti, prašnosti v domácnosti, ale i materiálech a nábytku. I když neexistuje obecné doporučení pro frekvenci úklidu, představíme si užitečná vodítka, která vám mohou napovědět, jestli je vaše rutina dostatečná.

Každodenní úklid

Špinavé nádobí – Oplachování nádobí ihned po použití zabrání přischnutí nečistot a dřezu plnému špíny. Několik minut strávených každodenním mytím udrží vaši kuchyni zářivou a zabrání přilákání nevítaných škůdců.

Podlaha kuchyně a koupelny – Každodenním zametáním podlahy v kuchyni se zbavíte drobků, zatímco vytíráním odstraňuje mastnotu z přípravy jídla. Každodenní vytírání koupelen eliminuje bezpečnostní rizika a také zabraňuje tvorbě plísní a plísní.

Vana/sprcha – Nedovolte, aby se vaše vana stala živnou půdou pro bakterie. Mýdlo, tělesné oleje a odumřelé kožní buňky tam zůstávají a mění se v biofilm nabitý bakteriemi. Rychlé každodenní čištění udrží vaši vanu svěží a zabrání usazování, které může vést k nepříjemným pachům a potenciálním zdravotním rizikům.

Pracovní desky – V porézních deskách vyrobených z přírodního kamene mohou růst plísně, houby a bakterie. Udržování jejich povrchu v suchu a čistotě odstraňuje bakterie, které vám mohou ovlivnit vaše zdraví. Mělo by stačit použití mýdlové vody nebo čisticího prostředku šetrného k pH a otření suchým hadříkem.

Úklid každých několik dní

Dřezy – Pravidelná preventivní údržba je nejlepší způsob, jak udržet odtoky v koupelně a kuchyňském dřezu čisté. Odstraňte vyskakovací zátky nebo chrániče vypouštění, abyste se zbavili všech nahromaděných nečistot. Když jednou za několik dní nalijete do dřezu horkou vodu nebo octový roztok, zajistíte, že potrubí zůstane průchodné.

Běžný nepořádek – Nepořádek hromadí prach, který může obsahovat lupy a plísně nebo pylové spory, což jsou běžné alergeny. Stírat povrchy s příliš velkým množstvím věcí, které se povalují, vám přidává práci navíc a ztěžuje úklid. Ve velkých rodinách je téměř nemožné udržet prostory v domácnosti bez nepořádku, proto si každých pár dní vyhraďte čas, aby byl nepořádek minimální.

Úklid jednou za týden

Koberce a podlahy – Pokud domů nepřinášíte mnoho nečistot, nežijete v prašném prostředí nebo nemáte domácí mazlíčky, stačí vysát koberce a podlahy jednou týdně. I když vaše podlaha vyžaduje vytírání, vysávání uvolněných nečistot je efektivnější než zametání.

Sprchy, vany a toalety – Koupelny jsou náchylné na shromažďování vlhkosti, která způsobuje plísně na spárách, dlaždicích a sprchových závěsech. Koupelnu byste měli alespoň jednou týdně důkladně vyčistit, vydezinfikovat záchod a umyvadlo a vydrhnout vanu a sprchový kout.

Ložní prádlo – Ložní prádlo perte jednou týdně, abyste se zbavili bakterií, potu, tělesných tekutin, alergenů, pylu, odumřelé kůže, srsti domácích zvířat a roztočů. Pokud nebudete prádlo dostatečně často měnit, může to narušit ekosystém vaší pokožky. Pokud trpíte alergiemi nebo necháváte domácí mazlíčky spát ve své posteli, pravděpodobně byste měli měnit prádlo každé 3-4 dny.

Špinavé prádlo – Nedovolte, aby hromada prádla dosáhla až ke stropu. Perte oblečení už po 2-3 nošeních a ihned dejte do pračky oblečení, které je propocené.

Každých pár týdnů

Utírání prachu – Ideální frekvence pro utírání prachu je jednou za měsíc pro snadno přístupná místa a každé tři až šest měsíců pro špatně přístupná místa, jako jsou stropní ventilátory, rámy dveří a vysoké police. Ujistěte se, že používáte navlhčený hadřík, protože pouhé přejíždění prachovkou po povrchu jen rozprostírá prach po celém domě.

Mikrovlnné trouby a myčky nádobí – Odstranění nečistot a spuštění cyklu horké vody pomocí šálku destilovaného bílého octa a šálku jedlé sody odstraní mastnotu a pachy z vaší myčky. U mikrovlnek byste měli povrchy, stejně jako rukojeť a dotykovou podložku otřít dezinfekčním prostředkem, abyste zabili choroboplodné zárodky a bakterie.

Chladnička – Zapomenuté zbytky v zadní části vaší lednice mohou zanechat spóry plísní. Chcete-li udržet bakterie na uzdě, po několika týdnech vyprázdněte ledničku a vyčistěte police a stěny lžící jedlé sody.

Několikrát do roka

Skříně a komory – Zbavte se prošlých potravin a darujte nechtěné oblečení. Je dobré dělat jednou za čas inventuru toho, co máte. Čištění skříní a spíží zajišťuje, že nechtění škůdci nepoškodí oblečení, jídlo se nezkazí a neusadí se vám odolná špína.

Trouba – Špinavé trouby mohou ovlivnit kvalitu jídla a zvýšit riziko požáru. Doporučujeme čistit troubu přibližně každé tři měsíce a častěji, pokud ji často používáte k pečení a vaření.

Větrací otvor sušičky – Domácnosti s početnou rodinou nebo domácími zvířaty by měly čistit sušičku od vláken zhruba každých 6 měsíců. Pokud sušení trvá příliš dlouho, je to náznak, že byste měli čistit sušičku ještě častěji.

Každoročně

Žárovky – Dokonce i žárovky se vyplatí jednou za čas vyčistit od prachu nebo jiných nečistot. Díky tomu budou stále jasně zářit.

Záclony a čalounění – Praní záclon jednou a čištění čalounění pomáhá zbavit se prachu a zvířecích chlupů, které se jinak zapékají do látky. Textilie také časem pohlcují pachy, proto je dobré je udržovat čerstvé každoročním praním nebo hloubkovým čištěním.

5 tipů pro zaneprázdněné lidi

  • Pokud máte málo času na úklid, uklízejte jen 10-15 minut denně a pokaždé třeba v jiné místnosti. Za týden tak stihnete uklidit celý domov a zbyde vám více času o víkendu.
  • Vyplatí se také vsadit na multitaskung. Kombinujte činnosti, během praní můžete stihnout vytřít. Než se vám dovaří jídlo, můžete stihnout uklidit dětský pokoj nebo třeba utřít prach.
  • Pokud chcete zabránit poškození povrchů při čištění, používejte přírodní čisticí prostředky. Ocet, jedlá soda a citronová šťáva jsou účinné a přírodní čisticí prostředky. Jsou cenově dostupné a často šetrnější k povrchům než agresivní chemikálie.
  • Jestliže máte domácí mazlíčky, naučte se používat přehozy, ušetříte tím čas při odstraňování chlupů a dalších nečistot z pohovky, postele nebo dalších míst.
  • Zapojte do úklidu celou rodinu a úkoly si rozdělte. Ve finále stráví úklidem každý jen chvíli a váš domov bude stále čistý.

Zdroje: euro-maids.com, housewifehowtos.com, webmd.com