Domů / Novinky / Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Vědci z Tulane University v Louisianě rozluštili záhadu 819denního kalendáře, který používali staří Mayové. Pomocí 45letého rozpětí byli vědci schopni porovnat planetární cykly všech planet, které mohly být viditelné pro astronomy této civilizace. Výzkum starověké mayské civilizace přinesl několik kalendářů, které pravděpodobně používali učenci té doby, ale ne všechny dávají v dnešním světě smysl. Jeden takový kalendář byl objeven v glyfických textech – původním písemném systému Mayů a vědci přemýšleli o jeho účelu.

Jak se používal 819denní kalendář?

Pro civilizaci, která je zvyklá na 365denní kalendář, je těžké rozumět kalendáři, který má 819 dní, zvláště když se revoluce naší vlastní planety tomuto číslu ani zdaleka neblíží.

Navíc staré glyfy ukázaly, že kalendář se skládá ze čtyř částí a dokonce se může pochlubit barevným schématem, díky čemuž je záhada ještě zajímavější. Vědci John Linden a Victoria Bricker však účel kalendáře rozlouskli tím, že jednoduše rozšířili svůj úhel pohledu.

Namísto toho, aby se na kalendář dívali v krátkých časových obdobích, používali jej po více než 20 období po 819 dnech a našli vzorec, který se objevil s ohledem na synodické období planet. Synodická perioda je časový interval, za který se planeta vizuálně objeví na stejném místě na obloze při pohledu ze Země.

Dvacet počtů 819denního období je 16 380 dní nebo zhruba 45 let. Při pohledu na planety na obloze člověk zjistí, že 819denní perioda dokonale odpovídá synodické periodě Merkuru, která má 117 dní.

Posuneme-li se dále, vědci zjistili, že Mars se synodickou periodou 780 dní přesně odpovídá 20 cyklům 819denního kalendáře, zatímco Venuše potřebuje sedm synodických period, aby odpovídala pěti počtům 819. Jdeme dále, Jupiter trvá 39 period a shoduje se 19 počtů 819, zatímco Saturn má 13 period v šesti 819denních počtech.

Výzkumníci uvádějí, že místo toho, aby se omezili pouze na jednu nebo dvě planety, starověcí Mayové vytvořili velký kalendářní systém, který by mohl být použit k předpovědi synodních období všech viditelných planet.

Zdroj: interestingengineering.com/culture/scientists-crack-mystery-819-day-mayan-calendar

Foto: Pixabay.com