Hlavní výhodou plastů je jejich trvanlivost a to z nich zároveň činí největší problém. V minulosti se vědci pokusili vyrobit materiály, které dokáží plasty nahradit a zároveň budou z ekonomického výhodného na výrobu. Nyní byla konečně alternativa, která by mohla nahradit plasty vyrobené z ropy. Vědci z EPFL (Laboratory for Processing of Advanced Composites) vyvinuli nový plast podobný PET, který lze snadno vyrobit z nejedlých částí rostlin. Když se běžný plast dostane do přírody, tak se zde nerozloží a bude ji kontaminovat. Nově vyrobený bioplast se chová jinak, je možné ho chemicky snadno snadno rozložit na neškodné cukry.
Kvalitní bioplast vyrobený z biomasy
Plast je oblíbený kvůli svému nízkému pořizovací ceně a aby začaly firmy po celém světě používat jeho alternativu, je třeba, aby pro vás byla výhodná. Existuje značné úsilí vyvinout rozložitelné nebo recyklovatelné polymery vyrobené z nepoživatelného rostlinného materiálu označovaného jako „lignocelulózová biomasa“. Vědci pod vedením profesora Jeremyho Luterbachera z EPFL’s School of Basic Sciences úspěšně vyvinuli plast získaný z biomasy, podobný PET. Tento nový materiál by mohl v budoucnosti plasty nahradit.
„V podstatě jen ‚vaříme‘ dřevo nebo jiný nejedlý rostlinný materiál, jako je zemědělský odpad, v levných chemikáliích, abychom vyrobili plastový prekurzor v jednom kroku,“ říká Luterbacher. „Udržením struktury cukru v molekulární struktuře plastu je chemie mnohem jednodušší než současné alternativy.“
Tento nový druh plastu je postaven na objev, který Luterbacher a jeho kolegové publikovali už v roce 2016. Nyní tuto metodu výrazně zlepšili.
„Použitím jiného aldehydu – kyseliny glyoxylové místo formaldehydu – bychom mohli jednoduše připevnit ‚lepkavé‘ skupiny na obě strany molekul cukru, což jim pak umožňuje fungovat jako plastové stavební kameny,“ říká Lorenz Manker, první autor studie. „Pomocí této jednoduché techniky jsme schopni přeměnit až 25 % hmotnosti zemědělského odpadu nebo 95 % vyčištěného cukru na plasty.“
Jak se dají bioplaty využít?
Vzhledem k jejich vlastnostem mají bioplasty široké využití. Mohly byste používat jako obaly potravin, dále najdou využití v textilním průmyslu, ale i v elektronice. Vědcům se již podařilo z bioplastu úspěšně vyrobit obalové fólie, vlákna pro výrobu oděvů a vlákna, která by mohla využívat v 3D tiskárnách.
„Plast má velmi vzrušující vlastnosti, zejména pro aplikace, jako je balení potravin,“ říká Luterbacher. „A to, co dělá plast jedinečným, je přítomnost neporušené struktury cukru. Díky tomu je neuvěřitelně snadné vyrobit, protože nemusíte upravovat to, co vám příroda dává, a snadno se degraduje, protože se může vrátit k molekule, která je v přírodě již hojná.“
Credit: EPFL, Lorenz Manker