Domů / Novinky / Vědci vytvořili biohybridní rybu ze srdečních buněk

Vědci vytvořili biohybridní rybu ze srdečních buněk

Současný svět medicíny se trápí nedostatkem srdcí. Nedostatek orgánů vede k tomu, že jsou geneticky upravována prasata tak, aby produkovala srdce, která lze transplantovat do člověka. Věda ovšem postupuje dopředu tak rychle, že za několik let mohou být srdce vyráběna uměle z lidských kmenových buněk. Výzkumníci, kteří pracují na výrobě umělých srdcí, využili srdeční buňky k tomu, aby vyrobili biohybridní rybu. Jedná se o umělou rybu vytvořenou ze srdečních buněk. Tato ryba se pohybuje podobně, jako když bije srdce.

Biohybrydní ryba ze srdečních buněk skvěle plave

Tým z Harvardské univerzity by z těchto buněk rád časem vytvořil fungující umělé srdce. Takový úspěch je zatím vzdálený a tak využívají srdeční buňky k různým experimentům. Vyrobili první biohybridní zařízení, které je vyrobené ze srdečních buněk Tyto buňky jsou odvozené z lidských kmenových buněk.

Proč se tento výtvor nazývá biohybrid?

Protože kombinuje lidské buňky s nebiologickým materiálem, jako je želatina, papírové tělo a plastový plovák. Při výrobě nebyl použit žádný materiál ze skutečné ryby. Vědecký tým nechal přeměnit 73 tisíc kmenových buněk na srdeční buňky. Tyto buňky byly aplikovány na strukturu ve tvaru zebrafish. Na každé straně ocasní ploutve byly vytvořeny dvě vrstvy srdečních buněk. Svaly obsahovaly ritinální proteiny, které jsou citlivé na různé druhy světla. Díky střídání barev se jednotlivé strany desynchronizovaly. Zatímco jedna strana se smrštila, druhá se natáhla. Ryba se začala hýbat a skutečně plavala. Tento pohyb dokáže držet po dobu 108 dnů, když plave v solném roztoku obohaceném o glukózu.

Srdeční buňky se samy zdokonalují

Tým už v minulosti pracoval na různých projektech vyrobených ze srdečních buněk, například na medúze nebo na rejnokovi. Předchozí práce ovšem využívaly krysí srdeční buňky. Pozoruhodné je, že vytvořená ryba se postupně zlepšovala v plavání. Pravidelné cvičení posilovalo buňky a během prvního měsíce se ryba naučila lépe plavat.