Diabetes, neboli cukrovka patří mezi tzv. civilizační choroby, které nebolí a řada lidí ani nemusí tušit, že trpí cukrovkou. Je to celoživotní choroba, jejímž příznakem je zvýšená hladina cukru (glukózy) v krvi. Lékařské statistiky svědčí o tom, že v České republice je evidováno zhruba 800 tisíc diabetiků.
Pokud mezi ně patříte i vy, můžete se kromě pravidelných návštěv u lékaře hodně dozvědět i z jiných zdrojů. Pro komunitu cukrovkářů existují na internetu webové stránky nabízející spoustu informací o této nemoci a především jak s ní bojovat.
Například se zde dozvíte recepty pro cukrovkáře, které vám umožní kvalitně žít a stravovat se tak, abyste se nemuseli příliš omezovat. Lékaři samozřejmě doporučují diabetikům diety, které vedou k požadovanému hubnutí. V minulých letech se mělo za to, že nejlepším způsobem boje proti cukrovce je jíst menší porce vybraných potravin až šestkrát denně.
Poslední výzkumy potvrzují spíše opak a zjistily, že pro diabetiky je prospěšnější vydatná snídaně a oběd. Překvapivé je zjištění, že bohatá snídaně a oběd mají pozitivnější účinek na tělesnou hmotnost, obsah tuku v játrech a hodnoty glykémie.
Přesto však diabetes vyžaduje dodržování diety a hlavně konzumaci vhodných potravin. Patří mezi ně hlavně zelenina, luštěniny, ryby, vybrané uzeniny, jako je drůbeží dušená šunka či drůbeží tlačenka, dále mléko a mléčné výrobky, jako například nízkotučné mléko, sýry do 30 % tuku v sušině nebo nízkotučné jogurty.
Vhodnými nápoji jsou stolní voda, čaj a minerálky bez příchutě. Naopak, co musí diabetik ze svého jídelníčku vyškrtnout, jsou sladkosti, smažené pokrmy, tučné vývary, plnotučné mléko a mléčné výrobky s velkým podílem tuku.
Vedle správného stravování je pro diabetiky důležitý také přiměřený pohyb. Užitečná je chůze, pomáhající prokrvovat končetiny a lehká cvičení, přičemž se však nesmí zapomínat na riziko hypoglykémie. Nadměrné pocení a náhlý pocit hladu, či dokonce dezorientace svědčí o nízké krevní hladině cukru. Tehdy je potřeba okamžitě přestat cvičit a začít situaci řešit.