Domů / Kultura / Willie Nelson

Willie Nelson

Bohém, co se plaví proti proudu, „revoltář“ („tvrdou hlavu bolí zadek“), milovník tvrdého alkoholu, zpěvák, textař, herec, veliký filantrop, vlastenec, který se svým osobitým stylem rodnou zemi nezapře. Willie Nelson. Narozen 30. dubna 1933 v Abottu, ve státě Texas.

willlnelso

Po Johnnym Cashovi, který zemřel 12. září 2003, poslední živoucí legenda country (možná spolu s Krisem Kristoffersonem, nikoli však s Jeffem Bridgesem nebo Colinem Farrellem ve filmu Crazy Heart), se v tomto roce aktivně dožívá jednaosmdesáti let…

willie-3

 

„Pokud nejsi blázen, něco s tebou je.“

A jak to na sklonku života bývá, nastává trocha té filosofie o bytí – či o tom – potom. A jde vidět, že „Vilík“ v tomhle evidentně nelení. Na hudebních kanálech tak v současné době můžete vidět ne příliš vysílaný videoklip tohoto aktivního country dědečka ve vlastní rakvi…

willie_nelson_gravedigger_002-x600 (1)willie_nelson_gravedigger_003-x600willie_nelson_gravedigger_014-x600

„Hrobníku, když kopeš můj hrob, můžeš jej udělat mělký, tak, abych mohl cítit déšť.“ Proti gustu… Možná morbidní refrén z daleka ne nového Vilíkova singlu „Gravedigger“, tak „volně navazuje“ na již léty znárodněnou píseň „Crazy“ aneb „Jsem blázen, zbláznil jsem se z lásky“, kterou si střihl s Dianou Krall a Elvisem Costellem, ale nejznámější podání je z úst Patsy Cline.

willie_nelson_gravedigger_012-x600willie_nelson_gravedigger_010-x600

 

Ježíš Kristus marihuany a symbol americké nezávislosti

(každý rok pořádá 4. července piknik)

willie83

„Lidé se potřebují vzdělávat v tom, že marihuana není droga. 

Marihuana je rostlina a květina. Bůh ji sem dal.

A pokud ji sem dal a chce, aby rostla, co vám dává právo říci,

že Bůh je špatný?“

Willie-Nelson-takes-a-drag-off-a-joint-while-relaxing-at-his-home-in-Texas-2000s

Každá Nelsonova píseň znárodněla a každá se stala hymnou pro americké patrioty. Nejen proto si tento zpěvák se zvučným hlasem v roce 1993 vysloužil čestné místo v síni slávy country music (Country Music Hall of Fame), kde jej neuvedl nikdo jiný než jeho celoživotní kamarád a kolega Johnny Cash (pro svou podporu zemědělců a domácího zemědělství však patří Willie i do Národní zemědělské síně slávy).

willnelswillien

Právě s  Johnnym Cashem, Krisem Kristoffersonem a Waylonem Jenningsnem  byli v roce 1980 součástí supergroup. Ovšem jeho život z daleka není jen otevřenou proklamací boje za biopaliva (má vlastní bionaftu značky „Willie Nelson Bionafta“, která je palivem z rostlinného oleje, kterým „dopuje“ svůj domov – autobus) a legalizaci marihuany (btw za držení marihuany si ve svém bouřlivém mládí nejednou poseděl)…

wilnek

 

„Kdyby každý ráno vstal a masturboval, nebylo by válek.“

A zadržen byl i v roce 2010, kdy množství jeho držené marihuany přesáhlo povoleného limitu. Od státního zástupce dostal pokutu sto dolarů s vtípkem, že by měl zpívat za svobodu v soudní síni (není tajemstvím, že se Vilík stal přítelem okresních soudců a amerických daňových právníků).

willienee

Svou první píseň Willie napsal ve svých sedmi letech a v deseti už patřil do kapely. Po letech v armádě začíná v roce 1953 hrát po krčmách a klubech, aby později začal moderovat country v místním rozhlase. V roce 1960 odjíždí do Nashville a dva roky nato se vydává na svou sólovou dráhu. Na svět tak přichází jeho první dlouhohrající deska „And Then I Wrote“, která mu udělala jméno. V životě jej však nenapadlo, že na hudební scéně stráví více než padesát let. Celoamerický úspěch přichází v roce 1975 s albem „Red Headed Stranger“, na kterém naleznete „Blue Eyes Crying in the Rain“

WilnkWin

„Ranní ptáče dostane červa, ale druhá myš dostane sýr.“

V roce 1990 vyšlo na povrch, že Nelson dluží 32 miliónů dolarů na daních. Když tedy začal rozprodávat svůj majetek, aby se dluhu zbavil, fanoušci si jeho věci koupili a dali mu je zpět.

willie_nelson_05

Sběrač bavlny, prodejce Bible, DJ a výrobce koňského sedla

Oficiální mluvčí Texas Roadhouse a řetězce Steakhouses

(z nichž mnohé jsou vyzdobeny Willieho memorabiliemi, do jeho uzavření v roce 2010 jste též mohli navštívit „Občerstvení u Willieho“ v motorestu v Texasu)

Golfista s černým pásem a aktivista v boji za „zeleň“ a lidská práva v manželství žen a mužů (symbolem jsou jeho copánky)

willie_nelson300

Kandidát Strany zelených na prezidenta

WillieNelson

Willie Nelson je typický svým odklonem od klasické country music, v jeho práci se objevují také prvky blues, jazzu, gospelu i rocku, možná proto je tak univerzální a okamžitě si jej zalíbí všechny generace. Jeho nejprodávanější album „Stardust“ (1978) obsahovalo deset amerických jazzových a popových tradicionálů, kritici jej tak začali pasovat spíše do jazzových klubů. Album ovšem patřilo do Top 10 více než 10 let, aby Nelson později všem vytřel zrak nestárnoucí „kovbojskou“ Grammy peckou, napsanou v letadle „On The Road Again“ (1980) a Grammy, milionovou nahrávkou a srdcovkou „Always On My Mind“ (1982). Mohli bychom pokračovat…

Willie Nelson

 

„Amerika je bizarní místo a Willie je náš kapitán!“

V roce 2003 se stalo „starší dvojče Thoma Yorkea“ nejstarším člověkem s country hitem číslo jedna – s „Beer for My Horses“ (duet s Tobym Keithem), který se stal jeho třetím zlatým singlem. V roce 2006 Nelson překvapil s „These Boots Are Made for Walking“ (budete znát v podání Nancy Sinatry), kterou po jeho boku (a na kapotě vyleštěného sexy Dodge Chargera) odzpívala méně sexy Jessica Simpson.

willanelsWillie+Nelson+Nelson

Doprovodnou kapelou Williemu je již 40 let jeho rodina, tedy skupina „Willie and Family“, kde jej na piano doprovází jeho sestra Bobbie a na perkuse jeho syn Micah. Dětí má Willie celkem sedm se čtyřmi manželkami. Poprvé se oženil v roce 1952 s indiánkou z kmene Cherokee.

willie4willwillie-nelson-and-sons-bts-1

„Peníze dělaj ženy nadržený“ aneb „Víte, proč jsou rozvody tak drahý?

– Stojí to za to.“

Byť mu doktor doporučil, ať zpomalí, stále je nejvytíženějším country zpěvákem této doby. V Austinu v Texasu má dokonce vystavenou na svou počest od roku 2012 osm stop vysokou bronzovou sochu své podobizny, a dokonce se také vyrábí i jeho whisky, pojmenovaná po jednom z jeho hitů „Whiskey River“. Vyrobena je výhradně z kukuřice, ječmene a žita, pěstovaných na nezávislých amerických rodinných farmách, které Willie proklamuje, a kterým aktivně pomáhá (je prezidentem koncertů Farm Aid, z kterých již od roku 1985 daruje výtěžky právě rodinným farmám v Americe).

willie

„Smrtící lektvar: stará Whiskey Rivers Amaretto, citrónová šťáva, zázvorové pivo.

To vám postaví chlupy na hrudi.“

Tak Vilíku, co je tím tajemstvím dlouhověkosti, whisky nebo marihuanový „Ashes to ashes“???