Domů / Podnikání / 10 otázek, které je dobré si položit, než si zvolíte obchodního partnera

10 otázek, které je dobré si položit, než si zvolíte obchodního partnera

Jste v podnikání soběstační? Nebo máte natolik plnou hlavu povinností, že vám nezbývá než si vyhledat obchodního partnera? Je sice pravda, že ve dvou se to lépe táhne, ale ne vždy. Připravili jsme pro vád deset otázek, které si prosím položte v případě, že se chystáte dělit o své obchodní plány s jinou osobou.

Stejně tak jako manželství, tak i obchodní partnerství začíná s nadšením a velkým očekáváním, ovšem poté často končí nenávistí a soudním řízením. Je důležité, aby jste vy sami věděli, co od vašeho obchodního partnera chcete očekávat. Máte s tím snad osobní zkušenost? Možná Vám článek, který jsme připravili, rozjasní vaše rozhodování. Rozhodnutí pro obchodního partnera je jedno z nejdůležitějších, může změnit celý váš život k lepšímu, ale i k horšímu. Tak se zhluboka nadechněte a jdeme na to.

1.Co potřebuji od obchodního partnera?

Práce mezi obchodními partnery se dělí, stejně tak jako množství úkolů, který každý z nich zvládne.
Měli byste se podívat na obchodního partnera, který přináší něco jiného na stůl než vy. Pokud jste kreativní, možná budete potřebovat partnera, který se více soustředí na detaily. Každopádně by měl zvládnout vše, co nezvládnete vy.

William M. Moore, zakladatel firmy Moore, říká: „Potřebuješ někoho, kdo doplňuje tvé schopnosti a osobnost.“

2. Jaká je finanční situace vašeho obchodního partnera?

Je potřeba, aby jste dobře znali finanční situaci vašeho potencionálního obchodního partnera. Pokud je ve vážné krizi, tak to může ovlivnit jeho práci nebo může dokonce ohrozit i vaše společné obchodní plány.

3. Jaké očekáváte zapojení partnera z hlediska času?

Je třeba si předem domluvit, kolik kdo bude investovat do byznysu svého času, ostatně podle těchto skutečností si budete dělit i zisk. Vždy je potřeba si vše stanovit včas, když se to domlouvá později, vždy dochází k neshodám.

4. Je závazek potencionálního partnera stejně silný jako ten váš?

U podnikání by mělo jít často i přátelství stranou. Důležité je se soustředit na obchod a pokud cítíte, že závazek potencionálního partnera nebude dost silný, aby do něj dal dostatek energie, tak od něj raději odstupte.

5. Má potencionální partner rodinný život, který může narušit podnikatelský zájem?

Pokud rozvíjíte firmu nebo začínáte budovat obchod, tak je potřeba, aby se každý z partnerů věnoval podnikání na 100%. Jestliže má váš partner rodinu, podle které se veškerý čas orientuje, tak zvažte, jestli je vhodné, abyste spolupracovali.

6. Jak by mohl/a zvládnout těžkou situaci?

Je potřeba aby za vámi váš partner stál, stejně tak jako vy za ním. Pokud nastanou těžké chvíle, tak je důvěra to hlavní. Jestliže se na vás váš partner “vybodne“ v těžké chvíli, tak zůstanete na poli opět vy proti celému světu. Rozmyslete se, jestli mu můžete natolik důvěřovat.

7. Jaký je zájem partnera?

Pokud do podnikání vnášíte nové inovace a soustředíte se na pokrok, vyšší zisk a snadnější práci, měl by to samé dělat i váš partner. Jestli je v tomto ohledu natolik frigidní, že ho tyto otázky ani nezajímají, tak si ho určitě nevolte za partnera.

8. Jaké má váš partner postavení ve společnosti?

V podnikání je důležité správné vystupování, především pokud často jednáte s klienty. Ležérní postoj nesmí být tolerován. Zjistěte jak je na tom se společenským postavením a jestli by dokázal reprezentovat firmu podle vašich očekávání.

9. Jsou ochotni dát všechno písemně?

Zapomeňte na jakékoliv smluvní závazky a na dohody, které si uzavřete podáním ruky. V podnikání přátelství neplatí a pokud se na něčem dohodnete, tak jedině písemně. Každé důležitější rozhodnutí si od něj nechte podepsat. Jedině tak můžete předejít katastrofě.

10. Opravdu potřebujete partnera?

Toto je asi nejdůležitější otázka sama o sobě. Když jste sám a vedete firmu, tak vy jste boss. Nemusíte brát na nikoho ohled a vše řídíte vy. Pokud máte obchodního partnera, tak bude vždy docházet ke střetu názorů.

Zvažte jestli není lepší si najímat zaměstnance nebo kohokoliv na práci, než si brát do podnikání partnera. S partnerem se vám bude vždy dělit zisk a ačkoliv by dokázal vyřešit mnoho problémů, tak mnoho problémů by dokázal i do podnikání přinést.

 

Už můžete vydechnout. Tak jak by jste dopadli kdyby na vás ležela otázka obchodního partnera? Jak byste si zvolili? Pokaždé než vám myšlenka obchodního partnera prolétne hlavou, tak jí přefiltrujte přes těchto deset otázek a teprve následně se rozhodněte zda ano či ne.