Domů / Novinky / 5 oblíbených historických lží, které se dodnes vyučují ve školách

5 oblíbených historických lží, které se dodnes vyučují ve školách

Existuje poměrně mnoho populárních lží, které některé školy stále předkládají svým dětem. Již dlouho se říká, že historii píší vítězové a mnoho lidí tuší, že si kronikáři v historii nemohli psát co chtěli, ale že měli nůž na krku a museli psát tak, jak bylo v tehdejší době korektní, podobně, jako je tomu dnes. Některé lži již byly odhaleny, ale mnoho lidí v ně stále věří. Pojďme si přečíst některé lži, které školy běžně studentům říkají, uvedeme je na správnou míru.

1. Kolumbus neobjevil Ameriku

Existuje mnoho teorií, které by vyvracely představu, že byl za objevením Ameriky zodpovědný Kryštof Kolumbus. Jedna taková teorie patří Vikingům. Rané výpravy Vikingů do Severní Ameriky byly poměrně dobře zdokumentovány a většina učenců je také přijala jako historický fakt. Kolem roku 1000 našeho letopočtu se Leif Erikson, vikinský průzkumník a syn Erika Rudého, plavil na místo, které nazýval Vinland – což je v současnosti provincie Newfoundland v Kanadě. Vikingští průzkumníci nezůstali dlouho, než se vrátili do Grónska.

V roce 1960 norský průzkumník Helge Ingstad a jeho manželka Anne Stine Ingstad pokračovali v odkrývání starověké severské osady. V následujících sedmi letech se páru a mezinárodnímu týmu archeologů podařilo odkrýt základy zhruba osmi samostatných budov. V roce 1969 Kongres určil 9. říjen jako Den Leifa Eriksona. V současné době existují také příběhy o muslimsko-čínském námořníkovi, který navštívil Ameriku 71 let před Kolumbem. Námořníkem byl Zheng He – a byla to skutečná historická postava – jak zmiňuje Gavin Menzies ve své knize – 1421 – Rok, kdy Čína objevila Ameriku.

2. Marconi nevynalezl rádio, ale tesla

Zatímco minulé století katapultovalo Guglielma Marconiho jako zakladatele rádia, byla to jen obrovská rána, že zásluhu získal Marconi a ne Nikola Tesla. Když Tesla vytvořil své cívky, vynálezce dále zjistil, že může snadno vysílat a přijímat velmi silné rádiové signály, které by pak mohly být naladěny tak, aby rezonovaly na stejné frekvenci. Když byla tato cívka naladěna na signál konkrétní frekvence, zvětšila by příchozí elektrickou energii prostřednictvím převážně rezonanční akce. V roce 1895 byl Tesla absolutně připraven vyslat signál, který by šel asi 50 mil do West Point, v New Yorku – ale požár v jeho laboratoři zničil veškerou jeho práci.

Teslovy vynálezy si snažilo přivlastnit mnoho „vynálezců“.

Během tohoto období byl v Anglii mladý italský experimentátor jménem Guglielmo Marconi, který tvrdě pracoval na vytvoření zařízení pro bezdrátový telegraf. Mladý Ital si již v roce 1896 vzal první patent na bezdrátový telegraf. Prostřednictvím sestavy demonstrací na dlouhé vzdálenosti – které ironicky využívaly Teslův oscilátor – byl Ital schopen přenášet signály přes kanál. Společnost Marconi Wireless Telegraph Company začala brzy prosperovat na akciových trzích a investovaly do ní celebrity jako Edison a Andrew Carnegie.

3. Edison nevynalezl žárovku

Elektrické žárovky se používaly již od počátku 19. století – ale nebyly odolné – díky vláknům měly poměrně krátkou životnost. Jedna z nejranějších forem elektrického světla – což bylo světlo s uhlíkovým obloukem – se také spoléhala na uhlíkové tyče vyhřívané bateriemi, aby produkovaly světlo.

Na druhou stranu to, co Edison vytvořil, bylo praktické, levné a s dlouhou životností. V roce 1879 předvedl žárovku, která mohla vydržet 14,5 hodiny. V rozhovoru s reportérem New York Times vynálezce uvedl, že jeho světlo bylo dokonalé. Ale ve skutečnosti to nebylo úplně dokonalé, protože to byl vynálezce jménem Lewis Latimer, který pokračoval ve zdokonalení Edisonova výtvoru, aby byla vlákna odolnější a pracovala na jejich efektivní výrobě.

Edison byl zběhlý v kradení nápadů a mnoho jich ukradl zejména Teslovi.

4. Gándhí nebyl tím „svatým“, jakého z něj historie udělala

Pro lidi, kteří četli o velké postavě Mahátmy Gándhího, by mělo být šokem, když si uvědomí, že jeho život měl i temná, pokroucená tajemství, která historie často opomíjela zdůraznit. Byli to Ashwin Desai, profesor sociologie na Univerzitě v Johannesburgu, a Goolam Vahed – profesor historie na Univerzitě KwaZulu-Natal, kteří strávili roky sestavováním knihy o příběhu Gándhího v Jižní Africe. V roce 2015 vydali knihu nazvanou Jihoafrický Gándhí – nositel impéria – která vrhla světlo na zabílenou minulost Gándhího, stejně jako jeho velmi hanlivé komentáře namířené proti domorodým kmenům Afriky.

Bylo také odhaleno, že by „použil svou manželku jako boxovací pytel“, jak je citováno v Gandhi: The True Man Behind Modern India: „Jednoduše se nesnesu dívat na Baovu tvář. Výraz ve tváři krávy je často podobný a dává člověku pocit, jako to občas dělá kráva, že svým vlastním hloupým způsobem něco říká.“

5. Evoluční teorie nevzešla pouze od Darwina

Když by se nás zeptali na teorii evoluce, většina z nás by se obrátila na Charlese Darwina a sotva kdo by věnoval pozornost Alfredu Russelovi Wallaceovi, dalšímu britskému přírodovědci, který byl spoluobjevitelem této teorie. Byl to Wallace, kdo vyvinul některé z nejdůležitějších myšlenek o přirozeném výběru během osmileté expedice do toho, co bylo považováno za Nizozemskou východní Indii – dnešní Indonésii, kde pak pozoroval divokou zvěř a shromáždil několik exemplářů.

Darwin nebyl jediný, kdo odhalil evoluční teorii.

V roce 1855 dospěl Wallace k závěru, že všechny živé věci se vyvíjejí. Ale vlastně až o tři roky později pochopil jak a proč. Byl na ostrově Halmahera, bloudil zde s horečkou, když si uvědomil, že zvířata se vyvinula, když se přizpůsobila svému prostředí.

 

Foto: Pixabay.com