Domů / Novinky / Nekontaktovaný kmen v Indonésii bude zničen kvůli těžbě niklu pro baterie elektrických aut

Nekontaktovaný kmen v Indonésii bude zničen kvůli těžbě niklu pro baterie elektrických aut

Tesla, francouzské a německé společnosti mají v plánu masivní těžbu niklu. Unikátní nekontaktovaný kmen by mohl vyhladit masivní indonéský projekt výroby niklu pro baterie elektromobilů. Rozsáhlý plán těžby na ostrově Halmahera je součástí indonéského plánu stát se významným výrobcem baterií pro elektromobily – plánu, do kterého Tesla a další společnosti nalévají miliardy dolarů.

Těžba niklu zničí rozsáhlé lesy a vyhladí domorodé kmeny

Ale těžba niklu má zničit rozsáhlé oblasti zalesněného vnitrozemí Halmahery. Tyto lesy obývá 300-500 nekontaktovaných členů kmene Hongana Manyawa. Pokud bude těžba pokračovat podle plánu, nepřežijí ničení. Hongana Manyawa – což v jejich vlastním jazyce znamená „Lidé z lesa“ – jsou jedním z posledních nomádských kmenů lovců a sběračů v Indonésii.

Nyní čelí hrozbě, že uvidí svou zemi a vše, co potřebují k přežití, zničené korporacemi spěchajícími poskytovat údajně „udržitelný“ životní styl lidem tisíce kilometrů daleko.

Zničení z těžby niklu v Halmahera. Tento les je domovem nekontaktované Hongany Manyawa, ale je rychle ničen těžbou. © Christ Belseran

Těžba je podle mezinárodního práva nezákonná, protože nekontaktované kmeny nemohou dát svůj svobodný, předchozí a informovaný souhlas s využíváním jejich půdy, což je ze zákona vyžadováno pro všechny „vývoje“ na domorodých územích.

Nicméně Weda Bay Nickel (WBN) – společný podnik částečně vlastněný francouzskou těžařskou společností Eramet – má na ostrově obrovskou těžební koncesi, která se překrývá s územím Hongana Manyawa.

WBN zahájila těžbu v roce 2019, přestože si byla vědoma, že jejich koncese se překrývá s nekontaktovaným územím Hongana Manyawa. Od té doby byly zničeny obrovské oblasti deštného pralesa, které Hongana Manyawa nazývají domovem. Společnost plánuje zvýšit těžbu na mnohonásobek současné rychlosti a provozovat ji až 50 let.

Portál survivalinternational.org se dozvěděl, že německý chemický gigant BASF plánuje partnerství s Eramet na vybudování rafinerie v Halmahera a že možné místo pro to bude na nekontaktovaném území Hongana Manyawa.

Jedna nedávno kontaktovaná žena Hongana Manyawa vysvětlila: „Otravují naši vodu a nutí nás cítit se, jako bychom byli pomalu zabíjeni.

Další řekl: „Nedávám souhlas, aby si to vzali… řekni jim, že nechceme dát pryč náš les.“

Ředitelka Survival Caroline Pearceová dnes řekla: „Je otřesné, že společnosti vyrábějící elektromobily prodávají zákazníkům příslib ‚etické spotřeby‘, zatímco jejich dodavatelské řetězce ničí nekontaktovaný kmen. Není nic „šetrného ke klimatu“ na odkládání odpadu do deštného pralesa Hongana Manyawa a nic „udržitelného“ na způsobování smrti domorodých lidí, kteří žijí soběstačně.

„Tesla a další společnosti vyrábějící elektromobily mají příležitost naplnit očekávání svých zákazníků a odvrátit strašlivý – a nezákonný – útok na lidská práva příslibem, že žádný z nerostů, které kupují, nikdy nepochází z území nekontaktovaných původních obyvatel Halmahera. Pokud tak neučiníte, znamenalo by to prohlášení, že životy nekontaktované Hongany Manyawy jsou postradatelné.“

Celková odhadovaná populace lidí Hongana Manyawa je odhadována na přibližně 3 000, z nichž je odhadem 300-500 nekontaktovaných a žije v lesích ostrova Halmahera.

Zdroj & foto: survivalinternational.org