Když George Orwell v roce 1949 napsal svou klíčovou knihu „1984“, měla to být dystopická satira na totalitní vládu, která povstala po druhé světové válce. Zápletka obsahovala globální despotickou moc, která ovládala obyvatele fiktivního kontinentu zvaného Oceánie prostřednictvím potlačujících nástrojů propagandy a sledování. Je to považováno za docela vizionářské dílo budoucnosti, existuje několik předpovědí z Orwellova roku 1984, které se v současném století naplnily. Mnoho technologických inovací, které byly v 50. letech minulého století považovány za fantazijní představivost, se již stalo součástí hlavního proudu, který vlády používají ke kontrole populace.
1. Televize
Televizory byly v zásadě velké ploché televizory, které se používaly nejen k předávání zpráv mezi členy strany, ale také ke sledování civilistů. Televizor by bedlivě sledoval pohyb jednotlivce a sledoval, zda se jeho srdeční tep změnil nebo zda se dívají na něco, co by neměli. V poslední době je variantou televizní kamera, která dala vzniknout softwaru pro rozpoznávání obličeje. V Číně je ujgurská muslimská komunita již sledována takovými kamerami, načež je vystavena pronásledování.
2. Speakwrite
Protagonista z roku 1984, Winston Smith, je textařem sekce Record ministerstva pravdy – což je hlavní část vládnoucí strany INGSOC. Jeho úkolem je používat Speakwrite, což je záznamové zařízení, které převádí řeč na text na obrazovce. K dnešnímu dni existuje několik aplikací a služeb, které nabízejí stejnou službu. I když tato technologie není technicky zlá, Orwell předpověděl, že tato technologie v průběhu tisíciletí vznikne – a stalo se.
3. Neustálé sledování
Hlavní myšlenkou roku 1984 bylo úplné a naprosté sledování ve všech bodech během dne. Plakáty „Velkého bratra“ zdobily billboardy ve městech a působily jako odstrašující prostředek vůči těm, kteří by potenciálně mohli porušovat pravidla. Tuto taktiku používají političtí vůdci po celém světě, přičemž Kim Čong-un, de facto vůdce Severní Koreje, v roce 2018 uvedl na trh novou sadu plakátů, které podnítily jeho lidi k práci a učinily ho hrdým.
4. Věčná válka
V Orwellově knize přešla hlavní strana na politiku neustálé války, která by sežrala veškerý přebytek, který obyvatelstvo vyprodukovalo. To by nejen zajistilo, že obyvatelstvo zůstane chudé a pod kontrolou, ale také by to zajistilo jejich úplnou loajalitu. Zdá se, že USA přecházejí od dokončení jedné války k potenciální další velmi rychle – což nutně neznamená pro jejich obyvatelstvo nic dobrého.
5. Newspeak
V roce 1984 Orwell hovořil o tom, jak se jazyk často používá k ovládání a klamání mas. To bylo spojeno s Confuciousem, který sám spojil zneužívání slovní zásoby se sociálním zhroucením a válčením. V dnešním světě jsme obklopeni zámotkem eufemismu a politické korektnosti – které jsou všudypřítomné. Několik stand-up komiksů zesměšnilo tuto variantu jazyka, kde vláda vyvíjí normálně znějící termíny pro události, které jsou čímkoli jiným. Když vláda vezme svému obyvatelstvu méně peněz, označuje se to jako daňový výdaj, ale bohatí lidé se na druhou stranu nazývají tvůrci pracovních míst.
6. Hromadná zábava
Jedna z předpovědí z Orwellova roku 1984, která se stala prorockou, je, že proletariát nemusí být pod dohledem – pokud je držen dobře živený, opilý a spokojený. To byl Orwellův způsob, jak vysvětlit, že dokud budou povrchnosti života naplněny pro extrémně utlačované, nezaměří se na to skutečně důležité. Kdybychom dnes prohledali Google Trends, pravděpodobně bychom přišli s tisíci recepty, články z Vogue, Cosmopolitanu, ale jinak nic hodnotného. Možná to byl Orwell, který mluvil o tom, jak ztrácíme kontakt s realitou a jak nás pohlcuje fasáda luxusu.
Poměrně mnoho předpovědí z Orwellova roku 1984 platí pro naši generaci. Ačkoli jsou některé z nich pozitivní, každá další technologická inovace je pouze nástrojem pro sledování, kontrolu nebo propagandu.
Pokud vás dílo 1984 zajímá, ale nemáte čas číst knihu, níže si ho můžete poslechnout jako audioknihu.
Zde se můžete podívat na zfilmované dílo (pro angličtináře):