Platforma sociálních médií Reddit se nyní zaplňuje realistickými obrázky událostí, které se nikdy nestaly, jako je velké zemětřesení v Cascadia, tsunami v roce 2001 a modrý mor v Rusku. Obrázky byly vytvořeny s pomocí platformy generativní umělé inteligence Midjourney.
Minulý týden se Midjourney proslavilo vytvořením dramatických obrazů zatčení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto obrázky byly vytvořeny pouze pomocí textových pokynů poskytnutých uživatelem a demonstrovaly, jak mocná se technologie stává při poskytování realistických výstupů. Výsledky byly možné díky páté iteraci generativní umělé inteligence Midjourney, zatímco společnost dokončila sotva rok oficiální existence. Funkce jsou z velké části k dispozici předplatitelům platformy, kteří se na Reddit a Twitter předvádí, co umí.
Obrázky falešných událostí generované umělou inteligencí
Subreddit Midjourney je pokladnice obrázků generovaných umělou inteligencí a sdílených uživateli, aby předvedli své výtvory. V pátek uživatel zveřejnil obrázek papeže v bílém nadýchaném plášti, který byl poté sdílen na Twitteru a mnoho lidí jej považovalo za skutečný.
I když se může jednat o menší epizodu, kterou lze snadno přehlédnout nebo odmítnout, někteří uživatelé také vytvořili sérii obrázků obklopujících událost, která napodobuje fotožurnalistiku. Jednou z takových událostí je sluneční superbouře z roku 2012, která začíná snímky Slunce, které vydává některé ošklivé výrony koronální hmoty (CME), které jsou označeny jako největší, jaké byly kdy zaznamenány od roku 1859, známé jako Carringtonova událost.
Vlákno snímků se pak rozšiřuje na dva mluvčí NASA pořádající tiskovou konferenci, poté prezidenta Obamu promlouvající k národu, scény z letišť, kde jsou lety uzemněny v očekávání geomagnetické bouře, a New York City přecházející do preventivního výpadku proudu, aby se zabránilo přetížení sítě.
Následuje série snímků polárních září spatřených nad slavnými památkami v USA, Velké Británii, Evropě a Austrálii, stejně jako poškození energetické infrastruktury a reakce na událost.
Ještě realističtější vlákno snímků ukazuje zemětřesení a tsunami o síle 9,1 na západním pobřeží Severní Ameriky v roce 2001, které zřejmě zničilo domy a silnice v Seattlu, Portlandu a také v částech Kanady. Snímky generované umělou inteligencí také ukázaly požáry v loděnicích a probíhající záchranné operace. Emoce úzkosti a bolesti se také odrážejí v těchto obrazech, protože člověk sotva dokáže rozeznat, zda se tyto události nestaly.
Bez konkrétních způsobů, jak rozlišit, zda jsou obrázky generovány umělou inteligencí či nikoli, se mohou na platformách sociálních médií šířit opravdu rychle a šířit mezi lidmi paniku. Ještě horší je, že falešné obrázky by mohly být záměrně šířeny na platformách sociálních médií za účelem šíření dezinformací nebo podněcování násilí.
Je potřeba, aby se experti na domény sešli a našli způsoby, jak lze technologii kreativně využít, aniž by to způsobilo újmu ostatním. Pro platformy bude pravděpodobně těžké držet krok s rychlostí inovací v této oblasti, a proto ostražitost vůči přijetí něčeho jako skutečného musí zůstat vysoká.
Zdroje:
interestingengineering.com/culture/ai-create-images-fake-events
vice.com/en/article/k7zqdw/people-are-creating-records-of-fake-historical-events-using-ai
Foto: Pixabay.com