Domů / PR / Jak se vyznat v kurzovním lístku?

Jak se vyznat v kurzovním lístku?

Pokud se chystáte obchodovat se zahraniční měnou, musíte se bez potíží vyznat v kurzovním lístku. Ten se ale může na první pohled zdát velmi komplikovaný – pojmy jako devizy, valuty a střed, ani rozdílná čísla vám na první pohled nejspíš nic neřeknou. Jak se tedy v tabulkách vyznat?

Valuty a devizy

Když se například chcete podívat na kurz dolaru, zaskočí vás hned několik sloupečků. Základní rozdělení je na valuty a devizy. Zatímco valuty mají podobu klasické hotovosti (bankovky a mince), devizy se používají při bezhotovostních transakcích (platba kartou na internetu, převod mezi účty a podobně).

Prodej a nákup

Častou chybou je záměna prodeje a nákupu. Je třeba mít na paměti, že tyto pojmy jsou brány z pohledu banky či směnárny, nikoliv klienta. Pokud tedy chcete směnit hotovost v českých korunách za zmíněné dolary, bude vás zajímat sloupec valuty – prodej, jelikož banka vám vybrané valuty prodává. Pokud bychom po návratu z dovolené chtěli vyměnit zbylé dolary za české peníze, zajímat nás bude sloupec valuty – nákup, jelikož banka od nás valuty nakupuje.

Střed

Pod sloupečkem nazvaným „střed“ najdeme průměr nákupního a prodejního kurzu. Používá se například při přepočtu transakcí, které zákazník realizuje v zahraničí svou platební kartou, ale i při vyúčtování výloh za pojistnou událost pojišťovnou, pokud je klient v zahraničí povinný je uhradit.

Množství 100

V kolonce „množství“ se také může objevit číslo 100 místo 1. Bývá to pravidlem u měn, jejichž nominální hodnota je mnohem nižší než koruna. Za uvedený počet korun tedy dostanete 100 jednotek dané měny.

U nás funguje jako hlavní regulátor finančního trhu Česká národní banka, která každý pracovní den ve 14:30 aktualizuje vlastní kurzovní lístek. Tím se pak řídí komerční banky, avšak pochopitelně si kurz upraví tak, aby jim generoval zisk.

Orientovat se na devizovém trhu není nic jednoduchého. Na edevizy.cz máte proto všechny podstatné informace přehledně na jednom místě.